[Update] Niculescu s-a calificat în turul doi la Australian Open. Cadanțu a părăsit primul turneu de Grand Slam al anului

Luni, 13 ianuarie, ora 11:30:

Monica NiculescuJucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a calificat, luni, 13 ianuarie, în manşa secundă a turneului Australian Open, după ce a învins-o pe israelianca Shahar Peer cu 6-4, 6-1. Niculescu a câştigat după o oră şi 19 minute şi a egalat situaţia la meciurile directe cu Shahar Peer, 1-1, după fusese învinsă în 2009 la Toronto, în primul tur.

Niculescu şi-a asigurat un cec de 50.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va întâlni pe Sabine Lisicki, din Germania. Aceasta s-a impus în două seturi, cu 6-2, 6-1, în fața croatei Mirjana Lucic-Baroni.

Luni, 13 ianuarie, ora 8.45:

Alexandra CadantuJucătoarea română de tenis Alexandra Cadanţu a fost învinsă cu 6-0, 6-2 de italianca Flavia Pennetta (N. 28), după doar 61 de minute, luni, 13 ianuarie, în manşa inaugurală a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, care a debutat la Melbourne.

Cadanţu, numărul 60 mondial, va primi pentru participare un cec de 30.000 de dolari australieni şi 10 puncte WTA.

Tot luni, Monica Niculescu o va înfrunta în primul tur pe Shahar Peer (Israel). Sursa: Agerpres