Pastile cu iod pentru populaţia din Germania
Acolo, un complex nuclear construit acum 40 de ani stârneşte preocupare. Germania a cerut de mai multe ori că centrala să-şi suspende activitatea pentru că este nesigură.
Articol editat de Gerhard Chwoika, 1 septembrie 2017, 21:05
Anumite unităţi ar fi trebuit închise de acum doi ani pentru că şi-au depăşit termenul de funcţionare. Şi din când în când presa relatează despre fisuri apărute în reactoare care dau fiori populaţiei din zonă.
Belgia şi Olanda au distribuit întregii populaţii pastile contra radiaţiilor încă din primăvara anului trecut.