Municipiul Arad va avea un centru de excelenţă pentru elevi
Un centru de excelenţă pentru elevi va fi înfiinţat în municipiul Arad. Centrul îşi propune să sprijine elevii cu rezultate excepţionale la învăţătură şi să îi ajute să îşi canalizeze întreaga capacitate în domeniile în care excelează. În momentul de faţă, se lucrează la amenajarea spaţiului unde va funcţiona acest centru care va fi dotat cu calculatoare şi materiale didactice. În cadrul acestuia tinerii vor beneficia de asistenţă din partea unor cadre didactice şi vor fi sprijiniţi pentru a face performanţă.
Articol editat de Mirabela Afronie, 7 decembrie 2013, 19:36
Totodata in cadrul acestui proiect se va crea inclusiv un fond, unde persoanele fizice sau juridice pot să contribuie cu donaţii pentru dezvoltarea centrului. Contribuţiile pot fi atât financiare, cât şi de altă natură: aparatură electronică, cărţi, mobilier, rechizite. Întreaga activitate a Centrului va fi publică, astfel încât donaţiile să ajungă în mod direct la cei mai merituoşi elevi arădeni, ne-a informat corespondentul nostru Ioan Suciu