Un an de la atacurile teroriste din capitala Franței: In memoriam, în Sala de concerte Bataclan
Sala de concerte Bataclan din Paris, scena unuia dintre atacurile teroriste care au avut loc acum un an în capitala Franței, s-a redeschis aseară cu un concert susținut de Sting. Evenimentul a debutat printr-un moment de reculegere ținut în memoria victimelor. Trei teroriști au intrat în seara de 13 noiembrie 2015 în sala Bataclan, unde avea loc un concert al trupei americane Eagles of Death Metal, au ucis o parte dintre spectatori și i-au luat ostatici pe alții. După câteva ore, unul dintre teroriști a fost împușcat mortal, iar alții doi și-au detonat vestele cu explozibil. În aceeași noapte, alte ținte din Paris au fost atacate de jihadiști ai Statului Islamic, bilanțul total fiind de 130 de morți.
Articol editat de Radio Resita, 13 noiembrie 2016, 11:55 / actualizat: 13 noiembrie 2016, 14:11
Sursa: Radio România Regional