Voleibalistele de la CSM Lugoj au pierdut întâlnirea cu Medicina Tg. Mureș
Voleibalistele de la CSM Lugoj nu au avut nici o șansă în fața Medicinei Tg. Mureș, în prima fază a turneului play off, absența coordonatorului Luminița Trombițaș cântărind greu în ecuația celor două jocuri. Mureșencele au terminat sezonul regulat la 14 puncte în fața lugojencelor, având ca obiectiv clasarea în primele patru formații ale campionatului și de a intra în lupta pentru medalii. Cu obiectivul ratat, cu trei etape înainte de final (victorie doar cu 3-2 la Iași), Medicina Tg Mureș nu își permite altă poziție la finalul campionatului, decât locul V. Din acest motiv, mureșencele au abordat cele două partide fără nici un fel de fisură de factură tehnico-tactică în joc, încercând să tranșeze disputa cu CSM Lugoj în minimum de partide posibil. Lucru reușit, după două întâlniri în care CSM Lugoj nu a făcut față jocului direct pe fileu și, parțial, la preluarea din serviciu. După 3-0 la Tg. Mureș, Valerijan Luka a sperat la cel puțin un joc în mai mult de trei seturi pe teren propriu, dar diferența a fost vizibilă şi la Lugoj, unde jocul s-a încheiat cu acelaşi scor: 3-0 pentru Tg. Mureş. CSM Lugoj va evolua pentru locurile 7-8, cu două jocuri pe teren propriu, primul dintre acestea fiind programat în 16 aprilie.
Articol editat de Mirabela Afronie, 4 aprilie 2016, 10:53