[AUDIO] Persoanele cu handicap au aceeași problemă: lipsa rampelor de acces
Accesul redus în instituțiile publice și numărul mic de locuri de muncă disponibile sunt principalele probleme cu care se confruntă persoanele cu handicap din Caraș-Severin. Astăzi de Ziua Internațională a Persoanelor cu dizabilități, președintele Asociației Persoanelor cu handicap Neuromotor din Reșița, Ștefan Șteiner a vorbit despre starea actuală a semenilor noștri. Judecătoria, unităţi medicale, bănci sau lăcaşe de cult din Reşiţa nu oferă condiţii optime pentru ca cei cu dizabilităţi să utilizele rampele de acces. Acestea nu sunt construite adecvat sau lipsesc cu desăvârşire.
Articol editat de Cristina Corocan, 3 decembrie 2015, 12:09 / actualizat: 3 decembrie 2015, 13:23
În județ există peste 11.000 de persoane cu dizabilități,adulți și copii, din care 200 sunt membri ai Asociației Persoanelor cu handicap Neuromotor din Reșița. 5% dintre acestea sunt integrate pe piața muncii.
În data de 3 decembrie a fiecărui an este marcată Ziua Internaţională a Persoanelor cu Handicap, sărbătoare adoptată de ONU în 1992, pentru a motiva populaţia să înţeleagă efectele dizabilităţilor şi pentru a combate discriminarea. Toleranță, Respect, Intelegere sunt cuvinte cheie pe care trebuie să le asociem relației cu aceste persoane.
sursa foto: societatea invatamprinpictograme
Cristina Corocan