Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Moscova

Simona HalepJucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Moscova, joi seara, în urma abandonului slovacei Magdalena Rybarikova, după primul set al meciului din optimile competiţiei de 795.707 dolari, adjudecat de Halep cu 6-2. Halep, numărul 18 mondial, şi-a asigurat prezenţa în sferturi după doar 43 de minute de joc.
Constănţeanca a egalat situaţia la meciurile directe, după ce fusese învinsă de Rybarikova cu 5-7, 7-6 (3), 6-4, în 2011, în sferturi la Hobart.

Simona Halep, cap de serie nr. 5, calificată direct în turul secund, şi-a asigurat un cec de 20.303 de dolari şi 120 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe rusoaica Alisa Kleibanova.