Italia şi România au încheiat la egalitate 2-2, meciul amical de la Bologna

Italia-Romania 2-2 meci amical Bologna

Italia şi România au terminat la egalitate, 2-2, marţi seara, 17 noiembrie, pe stadionul Renato Dall’Ara din Bologna, într-un meci amical. Tricolorii au deschis scorul în minutul 8 prin Bogdan Stancu, acesta fiind şi scorul la pauză. În primele 10 minute din repriza a doua, cvadrupla campioană mondială a întors situaţia prin golurile semnate de Claudio Marchisio, în minutul 55 din penalty, şi Manolo Gabbiadini în minutul 66. Florin Andone a smuls egalul, marcând pentru tricolori pe finalul partidei, în minutul 88. El a înscris primul său gol la naţionala României.

Selecţionerul Anghel Iordănescu, neînvins în acest al treilea mandat al său, le-a oferit şansa debutului sub tricolor tinerilor Steliano Filip şi Andrei Ivan.

Italia şi România au terminat la egalitate, 1-1, şi precedenta lor confruntare, din 7 noiembrie 2010, la Klagenfurt (Austria). Ambele echipe sunt calificate la EURO 2016.

Cele două echipe au evoluat cu banderole negre pe braţe, iar înaintea meciului s-a păstrat un moment de reculegere în memoria victimelor incendiului din clubul bucureştean Colectiv şi a celor din atentatele teroriste petrecute vineri la Paris.

sursa foto: digisport.ro