Jocurile Francofoniei: Medalii pentru atleţii români

Sergiu UrsuÎn cea de-a doua zi, miercuri, 11 septembrie, a concursului atletic din cadrul celei de-a șaptea ediții a Jocurilor Francofoniei, aflate în plină desfășurare la Nisa, primul loc la aruncarea discului a revenit atletului nostru Sergiu Ursu (62,87 m), urmat de doi sportivi din Qatar, Rashid Al Dosari (59,06 m) și Ahmed Dheeb (58,65 m). Celălalt reprezentant al României, Andrei Gag, s-a clasat pe poziția a cincea, cu 55,60 m.

Andreea Ogrăzeanu a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului de premiere la 100 m (11,72), fiind creditată cu același timp ca al câștigătoarei, franțuzoaica Ayodele Ikuesan, în timp ce bronzul a fost adjudecat de către Shai-Anne Davis din Canada (11,80).
Adrian Vasile a terminat al treilea întrecerea de la săritura în lungime, cu o a patra încercare care a măsurat 7,78 m. Aurul a revenit polonezului Adrian Strzalkowski (7,99 m), iar argintul, francezului Kafetien Gomis (7,81 m).

În prima serie de la 400 m, Adelina Pastor a trecut a doua linia de sosire (53,47), obținând calificarea în finală, ca și Bianca Răzor, tot a doua, în cealaltă serie (52,62).
Alergând în finala probei de 400 mg, Sanda Belgyan s-a clasat pe locul șapte, fiind cronometrată în 59,08. Primele poziții au revenit marocancei Hayat Lambarki (57,22), canadiencei Noelle Montcalm (57,52), respectiv, senegalezei Mame Faye (57,66).
Joi, vom avea reprezentanți în următoarele probe, toate finale: 400 m – Bianca Răzor, Adelina Pastor, 3000 m obs – Ancuța Bobocel, 1500 m – Ioana Doagă, lungime – Cornelia Deiac.