Pugiliştii reşiţeni au obţinut două medalii în finalele turneului internaţional de box “Centura de Aur-Nicolae Linca”

ovidiu-berceanuPugilistul Ovidiu Berceanu, de la Clubul Sportiv Municipal Reşiţa, a ocupat duminică, 8 septembrie, locul al doilea în finala categoriei 49 kg, la turneul internaţional Centura de Aur – Nicolae Linca, găzduit de Pavilionul Expoziţional din Constanţa. În finală, Ovidiu Berceanu a fost învins la puncte de cubanezul Yosvani Veitia Soto. Celălalt boxer reşiţean, Andrei Dragomir, s-a clasat al treilea în finala categoriei 52 kg.
Boxerii cubanezi au câştigat cele mai multe categorii, patru, prin Yosvani Veitia Soto (cat. 49 kg), Lazaro Alvarez Estrada (cat. 56 kg), Julio la Cruz Peraza (cat. 81 kg) şi Erislandy Savon Cotilla (cat. 91 kg). Celelalte trei ”centuri de aur” puse în joc au fost câştigate de boxeri din Republica Moldova. În afara celor trei locuri unu, boxerii români au mai obţinut trei locuri doi şi şapte locuri trei.