ovidiu-berceanuŞase pugilişti români s-au calificat în finalele celei de-a 38-a ediţii a turneului internaţional de box ”Centura de Aur – Nicolae Linca”, care are loc în Pavilionul Expoziţional din Constanţa, dar printre ei nu se află, surprinzător, Bogdan Juratoni, vicecampion european anul acesta la Minsk şi medaliat cu bronz la Mondialele de la Baku din 2011.
Cei şase finalişti români sunt reşiţeanul Ovidiu Berceanu (cat. 49 kg), Răzvan Andreiana (cat. 56 kg), Cătălin Gheorghe (cat. 60 kg), Florentin Niculescu (cat. 64 kg), Cătălin Paraschiveanu (cat. 75 kg) şi Mihai Nistor (cat. +91 kg). Alţi şase români au pierdut în semifinale.
Cătălin Paraschiveanu este cel care a produs marea surpriză, sâmbătă, prin victoria la puncte (3-0), în semifinalele cat. 75 kg, în faţa lui Bogdan Juratoni.
Rezultatele de sâmbătă, din semifinale:

cat. 49 kg
Ovidiu Berceanu (România) b. p. (3-0) Ramy Helmy Elawady (Egipt)
Yosvani Veitia Soto (Cuba) b. p. (3-0) Enver Amis (România)

cat. 52 kg
Gerardo Cervantes Tejeria (Cuba) b. p. (3-0) Aleksandar Aleksandrov (Bulgaria)
Alexandr Rişcan (R. Moldova) b. p. (3-0) Andrei Dragomir (România)

cat. 56 kg
Răzvan Andreiana (România) b. p. (2-1) Veaceslav Gojan (R. Moldova)
Lazaro Alvarez Estrada (Cuba) b. p. (3-0) Maike Cioacă (România)

cat. 60 kg
Cătălin Gheorghe (România) b. p. (2-1) Serghei Krasniţki (Rusia)
Milan Fodor (Ungaria) b. p. (2-1) Elian Dimitrov (Bulgaria)

cat. 64 kg
Florentin Niculescu (România) b. p. (3-0) Gergo Bene (Ungaria)
Dimitri Galagoţ (R. Moldova) b. p. (2-1) Grigori Lizunenko (Rusia)

cat. 69 kg
Simeon Ceamov (Bulgaria) b. ab. r.2 Irinel Olaru (România)
Vasili Belous (R. Moldova) b. p. (3-0) Igor Haritonov (Rusia)

cat. 75 kg
Cătălin Paraschiveanu (România) b. p. (3-0) Bogdan Juratoni (România)
Victor Carapcevschi (R. Moldova) b. p. (3-0) Danny Dignum (EUBC)

cat. 81 kg
Abdelrahman Orabi Abdelgawad (Egipt) b. p. (3-0) Valentin Bălănescu (România)
Julio La Cruz Peraza (Cuba) b. p. (3-0) Radoslav Pantaleev (Bulgaria)

cat. 91 kg
Victor Ialimov (R. Moldova) b. RSCI r.1 Tiberiu Porcoi (România)
Erislandy Savon Cotilla (Cuba) b. ab. r.2 Kiril Ermakov (Rusia)

cat. +91 kg
Mihai Nistor (România) b. p. (3-0) Madian Issa Ahmed (Egipt)
Jose Larduet Gomez (Cuba) b. p. (3-0) Alexei Zavatin (R. Moldova)
Gala finală va avea loc duminică, de la ora 16,00.

Sursa: Agerpres