[AUDIO] Cetate Deva 1 este campioană naţională pe echipe la gimnastică feminină. Larisa Iordache a cucerit titlul la individual compus

GYMNASTICS-ARTISTICS-CHAMPIONSHIPS-2012CNS Cetate Deva 1 a câştigat titlul naţional pe echipe în concursul open feminin de gimnastică disputat sâmbătă în Sala Polivalentă din Capitală, în timp ce Larisa Iordache (CS Dinamo) a obţinut titlul naţional la individual compus.

În concursul open al echipelor, pe primul loc s-a clasat CNS Cetate Deva 1, în componenţa Andreea Munteanu, Andreea Iridon, Laura Jurcă şi Ştefania Stănilă, cu un total de 170,450 puncte, urmată în clasament de CS Dinamo (Larisa Iordache, Paula Tudorache, Andra Stoica, Dora Vulcan), cu 166,150 puncte, şi CSA Steaua Bucureşti (Sandra Izbaşa, Cristina Vrabie, Anda Butuc, Alexandra Mihai, Daniela Ciurusniuc), 164,950 puncte.

În concursul individual compus feminin, dinamovista Larisa Iordache a obţinut medalia de aur, cu un total de 58,550 puncte, reuşind cele mai mari note din concurs la bârnă (15,500) şi sol (15,100). Pe locurile 2 şi 3 s-au clasat două gimnaste de la CNS Cetate Deva 1, Andreea Munteanu şi Andreea Iridon, care au obţinut 57,300 puncte, respectiv 56,400 puncte.

Dubla noastră campioană olimpică Sandra Izbaşa a concurat doar la sol, unde a obţinut nota 15,100, şi va evolua în finala acestui aparat, de duminică.