Rezultatele meciurilor din turul primei etape a Ligii Campionilor la fotbal, ediţia 2014-2015

Cosmia Moti in meciul lui Ludogoret cu Liverpool din UCL

Ediţia 2014-2015 a Ligii Campionilor la fotbal a debutat marţi seara, 17 septembrie. Este a 60-a ediţie a competiţiei de elită a fotbalului european şi a 23-a în actualul format.
În partidele disputate marţi seara s-au înregistrat rezultatele:

În Grupa A
Olympiakos Pireu (Grecia) – Atletico Madrid (Spania) 3-2. Au marcat: Masuaku în minutul 13, Affelay în minutul 31, Mitroglou în minutul 73, iar pentru finalista ediţiei trecute au înscris Mandzukici în minutul 38 şi Griezmann în minutul 86.

Juventus Torino (Italia) – Malmo (Suedia) 2-0. Ambele goluri ale învingătorilor au fost reuşite de Tevez în minutele 59 şi 90.

În Grupa B
FC Liverpool (Anglia) – Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 2-1. Pentru „cormorani” au înscris Balotelli în minutul 82 şi Gerrard în minutul 90+3 din penalti, iar Dani Abalo a redus din diferenţă în minutul 90+1.

Real Madrid (Spania) – FC Basel (Elveţia) 5-1. Au marcat Suchy în minutul 14 (autogol), Bale în minutul 30, Cristiano Ronaldo în minutul 31, J. Rodriguez în minutul 37, Benzema în minutul 79, iar pentru oaspeţi a înscris Gonzalez în minutul 38.

În Grupa C
AS Monaco (Franţa) – Bayern Leverkusen (Germania) 1-0. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Joao Moutinho în minutul 61.

Benfica Lisabona (Portugalia) – Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 0-2. Pentru echipa oaspete au marcat Hulk în minutul 5 şi Axel Witsel în minutul 22.

În Grupa D
Galatasaray Istanbul (Turcia) – Anderlecht Bruxelles (Belgia) 1-1. Au marcat Burak Yilmaz în minutul 90+1, respectiv Praet în minutul 52.

Borussia Dortmund (Germania) – Arsenal Londra (Anglia) 2-0. Gazdele s-au impus prin reuşitele lui Ciro Immobile din minutul 45 şi Aubameyang în minutul 48.

Rezultatele meciurilor de miercuri:

Grupa E:
AS Roma (Italia) – ŢSKA Moscova (Rusia) 5-1. Au marcat: Juan Manuel Iturbe în minutul 6, Gervinho de două ori, în minutele 10 şi 31, Maicon în minutul 20, Serghei Ignaşevici în minutul 50 (autogol), respectiv Ahmed Musa în minutul 82.

Bayern Munchen (Germania) – Manchester City (Anglia) 1-0. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Jerome Boateng în minutul 90.

Grupa F:

FC Barcelona (Spania) – APOEL Nicosia (Cipru) 1-0. Victoria spaniolilor a fost adusă de Gerard Pique în minutul 28.

Ajax Amsterdam (Olanda) – Paris Saint-Germain (Franţa) 1-1. Pentru gazde a marcat Lasse Schoene în minutul 74, iar pentru francezi a punctat Edinson Cavani în minutul 14.

Grupa G:

Chelsea Londra (Anglia) – Schalke 04 (Germania) 1-1. Golurile au fost înscrise de Cesc Fabregas în minutul 11, respectiv Klaas Jan Huntelaar în minutul 62.

NK Maribor (Slovenia) – Sporting Lisabona (Portugalia) 1-1. Au marcat Luka Zahovic în minutul 90+2, respectiv Nani în minutul 80.

Grupa H:

FC Porto (Portugalia) – BATE Borisov (Belarus) 6-0. Au marcat Yacine Brahimi de trei ori (în minutele 5, 32, 57), Jackson Martinez în minutul 37, Adrian în minutul 61 şi Vincent Aboubakar în minutul 76.

Athletic Bilbao (Spania) – Şahtior Doneţk (Ucraina) 0-0.

Sursa foto: digisport.ro