cm 2014România – Ungaria (Grupa D), Serbia – Croaţia (A), Italia – Bulgaria (B), Germania – Austria (C), Irlanda – Suedia (C) şi Polonia – Muntenegru (H) suscită interes mai mare în preliminariile europene pentru Cupa Mondială de fotbal din 2014 din Brazilia. În grupa D mai joacă Turcia – Andorra şi Estonia – Olanda.

Programul meciurilor:

VINERI, 6 SEPTEMBRIE

 

Grupa A
20,00 Macedonia – Ţara Galilor, la Skopje
21,45 Serbia – Croaţia, la Belgrad
22,00 Scoţia – Belgia, la Glasgow
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Belgia 7 6 1 0 13-2 19
2 Croaţia 7 5 1 1 10-4 16
3 Serbia 7 2 1 4 9-9 7
4 Ţara Galilor 6 2 0 4 6-14 6
5 Scoţia 7 1 2 4 4-9 5
6 Macedonia 6 1 1 4 3-7 4

Grupa B
19,00 Cehia – Armenia, la Praga
21,00 Malta – Danemarca, la Ta’Qali
21,45 Italia – Bulgaria, la Palermo
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Italia 6 4 2 0 12-4 14
2 Bulgaria 6 2 4 0 11-4 10
3 Cehia 6 2 3 1 6-4 9
4 Armenia 6 2 0 4 6-8 6
5 Danemarca 6 1 3 2 6-9 6
6 Malta 6 1 0 5 2-14 3

Grupa C
21,45 Irlanda – Suedia, la Dublin
21,45 Germania – Austria, la Munchen
18,00 Kazahstan – Insulele Feroe, la Astana
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Germania 6 5 1 0 22-7 16
2 Austria 6 3 2 1 15-5 11
3 Suedia 6 3 2 1 11-7 11
4 Irlanda 6 3 2 1 12-10 11
5 Kazahstan 6 0 1 5 2-15 1
6 Insulele Feroe 6 0 0 6 2-20 0

Grupa D
21,00 Turcia – Andorra, la Kayseri
21,00 România – Ungaria, la Bucureşti
21,30 Estonia – Olanda, la Tallinn
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Olanda 6 6 0 0 20-2 18
2 Ungaria 6 3 2 1 13-8 11
3 România 6 3 1 2 10-10 10
4 Turcia 6 2 1 3 7-7 7
5 Estonia 6 2 0 4 3-9 6
6 Andorra 6 0 0 6 0-17 0

Grupa E
20,00 Norvegia – Cipru, la Oslo
21,30 Elveţia – Islanda, la Berna
21,30 Slovenia – Albania, la Ljubljana

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Elveţia 6 4 2 0 8-1 14
2 Albania 6 3 1 2 7-6 10
3 Islanda 6 3 0 3 8-9 9
4 Norvegia 6 2 2 2 7-7 8
5 Slovenia 6 2 0 4 8-10 6
6 Cipru 6 1 1 4 4-9 4

Grupa F
17,30 Rusia – Luxemburg, la Kazan
21,45 Irlanda de Nord – Portugalia, la Belfast
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Portugalia 7 4 2 1 12-6 14
2 Rusia 6 4 0 2 8-2 12
3 Israel 6 3 2 1 15-8 11
4 Irlanda de Nord 6 1 3 2 4-7 6
5 Azerbaidjan 7 0 4 3 3-9 4
6 Luxemburg 6 0 3 3 3-13 3

Grupa G
21,10 Letonia – Lituania, la Riga
21,45 Liechtenstein – Grecia, la Vaduz
21,15 Bosnia-Herţegovina – Slovacia, la Zenica
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Bosnia 6 5 1 0 23-3 16
2 Grcia 6 4 1 1 7-4 13
3 Slovacia 6 2 3 1 7-5 9
4 Lituania 6 1 2 3 4-8 5
5 Letonia 6 1 1 4 6-14 4
6 Liechtenstein 6 0 2 4 3-16 2

Grupa H
21,45 Polonia – Muntenegru, la Varşovia
21,00 Ucraina – San Marino, la Lvov
22,00 Anglia – Rep. Moldova, la Londra
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Muntenegru 7 4 2 1 14-7 14
2 Anglia 6 3 3 0 21-3 12
3 Ucraina 6 3 2 1 10-4 11
4 Polonia 6 2 3 1 12-7 9
5 Rep. Moldova 7 1 2 4 4-11 5
6 San Marino 6 0 0 6 0-29 0

Grupa I
21,15 Georgia – Franţa, la Tbilisi
21,30 Finlanda – Spania, la Helsinki

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Spania 5 3 2 0 8-2 11
2 Franţa 5 3 1 1 8-4 10
3 Finlanda 5 1 3 1 4-4 6
4 Georgia 5 1 1 3 3-7 4
5 Belarus 6 1 1 4 4-10 4

SÂMBĂTĂ, 7 SEPTEMBRIE

Grupa F
20,45 Israel – Azerbaidjan, la Raman Gan
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Portugalia 7 4 2 1 12-6 14
2 Rusia 6 4 0 2 8-2 12
3 Israel 6 3 2 1 15-8 11
4 Irlanda de Nord 6 1 3 2 4-7 6
5 Azerbaidjan 7 0 4 3 3-9 4
6 Luxemburg 6 0 3 3 3-13 3