HCM Constanţa a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor

minge-handbalHCM Constanţa a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a fost învinsă în meciul decisiv de FC Porto Vitalis, cu scorul de 26-22, după prelungiri, duminică, în finala turneului preliminar de la Porto.
Porto a condus la pauză cu 12-9, dar la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 19-19, constănţenii ratând în ultimul minut şansa de a marca golul calificării, după care au fost lusitanii au trimis în bară în ultima secundă.
Campioana României a condus doar de trei ori în prima repriză (1-0, 5-4, 7-6), dar gazdele au preluat controlul jocului apoi şi s-au desprins la trei goluri, 10-7 (min. 24), şi apoi chiar la patru goluri (12-8, min. 29). În repriza secundă, HCM a revenit în joc şi a reuşit egalarea, la 15-15 (41), însă a ratat mai multe ocazii de a trece în avantaj, fiind mereu nevoită să caute egalarea.
În prelungiri, FC Porto Vitalis, care a practicat un joc foarte dur, s-a desprins decisiv pe tabelă, iar lucrurile au degenerat, Şimicu fiind lovit în faţă de Tiago Rocha, iar ambii au văzut cartonaşul roşu. HCM l-a pierdut şi pe Angelovski (a treia eliminare), iar Porto a câştigat fără emoţii.
HCM va evolua în turul III al Cupei EHF, în timp ce FC Porto Vitalis s-a calificat în premieră în grupele Champions League.
Sâmbătă, HCM Constanţa învinsese campioana Olandei, HV KRAS/Volendam, cu scorul de 34-25.
Au evoluat echipele:
Porto: Hugo Laurentino, Alfredo Bravo Quintana, Joao Moniz – Gilberto Duarte (6 goluri), Vasco Santos, Joao Ferraz (2), Belmiro Alves (1), Pedro Spinola (9), David Davis Camara (1), Daymaro Amador Salina, Tiago Rocha (3), Ricardo Moreira (2), Wilson Davyes, Miguel Pereira, Mick Schubert (2). Antrenor: Ljubomir Obradovic.
HCM: Mihai Popescu, Rudi Stănescu – Branislav Angelovski (3), George Buricea, Bogdan Criciotoiu (2), Albert Cristescu, Alex Csepreghi (4), Marius Novanc (1), Alexandru Sabou, Marius Sadoveac (6), Alex Şimicu (2), Marius Stavrositu (2), Laurenţiu Toma (2). Antrenor: Zvonko Sundovski.
Arbitri: Péter Horváth, Balázs Marton (ambii din Ungaria); supervizor EHF: Alan Grima (Malta), observator EHF: Peter Hansson (Suedia). Sursa: Agerpres