BC Timişoara a pierdut primul meci din intersezon

bc timisoaraEchipa masculină de baschet BC Timişoara a fost învinsă aseară de formaţia Borac Cacak cu 71-64 (20-18, 10-17, 21-13, 20-16), într-un meci amical din turneul din Serbia.

BCT a evoluat consistent în prima repriză și a avut un avantaj de cinci puncte la pauza mare (35-30). Avantajul s-a datorat în special evoluției bune de sub cele două panouri, unde Aleksandar Radulovic și George Toth (acesta din urmă abia revenit după o accidentare la mână) au dominat jocul. Gruparea de pa Bega a cedat pasul în sfertul al treilea, când jocul s-a rupt, iar plavii au întors rezultatul, asigurându-și victoria.

A fost prima înfrângere a „Leilor din Banat” în meciurile de verificare din această vară.

În meciul cu echipa clasată pe locul 10 în stagiunea trecută din ţara vecină, pentru timişoreni cele mai multe puncte au fost marcate de Radulovic – 17 puncte (3 recuperări), Lee Ingram- 12 puncte (8 recuperări), Toth- 8 puncte (3 recuperări), Jovanovic- 6 puncte (5 pase decisive), Volkus- 6 puncte.

BC Timișoara joacă marți, de la ora 18.00, pe terenul lui KK Jagodina, o altă formație din prima ligă a Serbiei.