liga-1Rezultate:
Vineri 23 august:
AFC Săgeata Năvodari – FC Viitorul Constanţa 3-1 (1-0), stadion ‘Farul’ – Constanţa
Au marcat: Mihai Roman (6, 90), Marius Tigoianu (81), respectiv Alexandru Lazăr (83).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Vlad Bârleanu (Bucureşti), Petruţa Iugulescu (Târgovişte); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti – Bucureşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) – CCA, Marian Albu (Bucureşti) – LPF

FC Braşov – ACS Poli Timişoara 2-1 (1-0), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Sergio Rodrigues ”Serginho” (40), Andrei Cristea (90+4), respectiv Alin Şeroni (61).
Cartonaş roşu: Bruno Madeira (FC Braşov, 78).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) – CCA, Ionuţ Calancia (Bucureşti) – LPF

FC Dinamo Bucureşti – FC Universitatea Cluj 6-0 (3-0), stadion ‘Dinamo’ – Bucureşti
Au marcat: Dragoş Grigore (29 – penalty, 45 – penalty), Mansaly Boubacar (30), Srgian Luchin (57), Alex Curtean (69), Dorin Rotariu (85).
Arbitru: Marius Bocăneală (Galaţi); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Bogdan Niculae (Bucureşti) – LPF

Sâmbătă 24 august:
FC Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Oţelul Galaţi 2-0 (0-0), stadion ‘Ceahlăul’ – Piatra Neamţ
Au marcat: Bojan Golubovic (50), Adrian Gheorghiu (62).
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu); arbitru de rezervă: Emil Voicu (Bacău).
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Marcel Lică (Constanţa) – LPF.

CS Gaz Metan Mediaş – FC Steaua Bucureşti 2-2 (2-0), stadion ‘Gaz Metan’ – Mediaş
Au marcat: Ionuţ Buzean (12), Jordan Robertson (28), respectiv Lucian Filip (74, 82).
Cartonaşe roşii: Jordan Robertson (Gaz Metan, 29), Paul Pîrvulescu (Steaua, 90+3).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Gabriel Bârjac (Zalău); arbitru de rezervă: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Paul Cazan (Bucureşti) – LPF

Duminică 25 august:
AFC Botoşani – FC Vaslui 1-0 (0-0), stadion ‘Municipal’ – Botoşani
A marcat: Claudiu Codoban (81).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Sebastian Stoianov (Constanţa); arbitru de rezervă: Paul Unimătan (Zalău)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Constantin Gheorghe (Suceava) – LPF

CS Concordia Chiajna – CS Pandurii Tg. Jiu 1-5 (0-1), stadion ‘Concordia’ – Chiajna
Au marcat: Orlando Da Costa (80), respectiv Erico Da Silva (26), Eric de Oliveira (55), Nicandro Breeveld (58), Deyvidas Matulevicius (84), Călin Cristea (90+3).
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Stelian Slabu (Braşov), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Viorel Sandu (Bucureşti) – CCA, Dumitru Dumitriu (Bucureşti) – LPF

AFC Astra Giurgiu – FC Petrolul Ploieşti 1-2 (0-1), stadion ‘Marin Anastasovici’ – Giurgiu
Au marcat: Kehinde Fatai (65), respectiv Hamza Younes (15 – penalty), Gicu Grozav (19).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Claudiu Popa (Bucureşti) – LPF; supervizor: Valentin Alexandru (Bucureşti)

Luni 26 august se va juca meciul:
FC CFR 1907 Cluj – ASC Corona 2010 Braşov (stadion ‘Dr. Constantin Rădulescu’ – Cluj-Napoca, 19,30, Digi Sport 1)
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Gabriel Sabin Stroe (Piteşti), Iulius-Radu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Teodora Albon (Cluj-Napoca)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) – CCA, Alexandru Boc (Bucureşti) – LPF.
Clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 FC Botoşani 6 4 2 0 7-3 14
2 Astra Giurgiu 5 4 0 1 16-6 12
3 Petrolul Ploieşti 6 3 3 0 7-4 12
4 Ceahlăul Piatra Neamţ 6 3 2 1 9-4 11
5 Steaua Bucureşti 4 3 1 0 9-4 10
6 Pandurii Tg. Jiu 6 3 1 2 12-8 10
7 ACS Poli Timişoara 6 3 1 2 9-7 10
8 Oţelul Galaţi 6 3 0 3 6-7 9
9 Dinamo Bucureşti 6 2 2 2 10-5 8
10 Săgeata Năvodari 6 2 2 2 7-6 8
11 FC Vaslui 5 2 1 2 6-4 7
12 Concordia Chiajna 3 2 0 1 5-5 6
13 FC Braşov 6 1 2 3 5-8 5
14 CFR Cluj 5 1 2 2 4-10 5
15 Gaz Metan Mediaş 6 0 3 3 5-8 3
16 Viitorul Constanţa 5 0 2 3 2-9 2
17 ASC Corona 2010 Braşov 5 0 1 4 3-11 1
18 Universitatea Cluj-Napoca 6 0 1 5 3-15 1

Sursa: Agerpres