liga-1Etapa a 6-a a Ligii I de fotbal a început vineri, 23 august, cu trei partide în care s-au consemnat rezultatele:
AFC Săgeata Năvodari – FC Viitorul Constanţa 3-1 (1-0), stadion ‘Farul’ – Constanţa
Au marcat: Mihai Roman (6, 90), Marius Tigoianu (81), respectiv Alexandru Lazăr (83).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Vlad Bârleanu (Bucureşti), Petruţa Iugulescu (Târgovişte); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti – Bucureşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) – CCA, Marian Albu (Bucureşti) – LPF

FC Braşov – ACS Poli Timişoara 2-1 (1-0), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Sergio Rodrigues ”Serginho” (40), Andrei Cristea (90+4), respectiv Alin Şeroni (61).
Cartonaş roşu: Bruno Madeira (FC Braşov, 78).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) – CCA, Ionuţ Calancia (Bucureşti) – LPF

FC Dinamo Bucureşti – FC Universitatea Cluj 6-0 (3-0), stadion ‘Dinamo’ – Bucureşti
Au marcat: Dragoş Grigore (29 – penalty, 45 – penalty), Mansaly Boubacar (30), Srgian Luchin (57), Alex Curtean (69), Dorin Rotariu (85).
Arbitru: Marius Bocăneală (Galaţi); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Bogdan Niculae (Bucureşti) – LPF

Sâmbătă 24 august au loc meciurile:
FC Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Oţelul Galaţi (stadion ‘Ceahlăul’ – Piatra Neamţ, 19,00, Digi Sport 1)
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu); arbitru de rezervă: Emil Voicu (Bacău)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Marcel Lică (Constanţa) – LPF

CS Gaz Metan Mediaş – FC Steaua Bucureşti (stadion ‘Gaz Metan’ – Mediaş, 21,30, Digi Sport 1)
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Gabriel Bârjac (Zalău); arbitru de rezervă: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Paul Cazan (Bucureşti) – LPF

Duminică 25 august sunt programate partidele:
AFC Botoşani – FC Vaslui (stadion ‘Municipal’ – Botoşani, 17,30, Digi Sport 1)
CS Concordia Chiajna – CS Pandurii Tg. Jiu (stadion ‘Concordia’ – Chiajna, 19,00, Dolce Sport 1)
AFC Astra Giurgiu – FC Petrolul Ploieşti (stadion ‘Marin Anastasovici’ – Giurgiu, 19,30, Digi Sport 1)

Luni 26 august se va juca meciul:
FC CFR 1907 Cluj – ASC Corona 2010 Braşov (stadion ‘Dr. Constantin Rădulescu’ – Cluj-Napoca, 19,30, Digi Sport 1)

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Astra Giurgiu 4 4 0 0 15-4 12
2 FC Botoşani 5 3 2 0 6-3 11
3 ACS Poli Timişoara 6 3 1 2 9-7 10
4 Steaua Bucureşti 3 3 0 0 7-2 9
5 Petrolul Ploieşti 5 2 3 0 5-3 9
6 Oţelul Galaţi 5 3 0 2 6-5 9
7 Dinamo Bucureşti 6 2 2 2 10-5 8
8 Ceahlăul Piatra Neamţ 5 2 2 1 7-4 8
9 Săgeata Năvodari 6 2 2 2 7-6 8
10 FC Vaslui 4 2 1 1 6-3 7
11 Pandurii Tg. Jiu 5 2 1 2 7-7 7
12 Concordia Chiajna 2 2 0 0 4-0 6
13 FC Braşov 6 1 2 3 5-8 5
14 CFR Cluj 5 1 2 2 4-10 5
15 Gaz Metan Mediaş 5 0 2 3 3-6 2
16 Viitorul Constanţa 5 0 2 3 2-9 2
17 ASC Corona 2010 Braşov 5 0 1 4 3-11 1
18 Universitatea Cluj-Napoca 6 0 1 5 3-15 1

Sursa: Agerpres