Rezultate din prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor

Liga-CampionilorReal Sociedad şi Zenit Sankt Petersburg au făcut paşi foarte mari spre grupele Ligii Campionilor la fotbal, în urma victoriilor obţinute marţi, 20 august, în deplasare, în prima manşă a fazei play-off.
Real Sociedad a dispus cu 2-0 de Lyon, prin două goluri de senzaţie, reuşite de Griezmann (17) şi Haris Seferovic (50), în timp ce Zenit a dispus cu 4-1 de portughezii de la Pacos Ferreira, la Porto. Şirokov a fost artizanul succesului echipei ruse, cu o triplă (27, 60, 90), la care s-a adăugat autogolul portarului Degra (85), în timp ce punctul de onoare al lusitanilor a fost semnat de Andre Leao (58), fost jucător la CFR Cluj. La Pacos Ferreira au jucat şi Rui Miguel (51 minute), fost echipier al Astrei Ploieşti, şi Manuel Jose (ex-CFR Cluj), intrat în minutul 80.
Slovacul Marian Cisovsky (ex-FC Timişoara) a deschis scorul pentru campioana Cehiei, Viktoria Plzen, în meciul cu NK Maribor (3-1). La oaspeţi a evoluat pe final (din min. 88) şi atacantul francez Jean-Philippe Mendy (ex-Dinamo).
Surpriza zilei a fost produsă de Şahtior Karaganda, care a învins pe Celtic cu scorul de 2-0.
Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor.
Şahtior Karagandi (Kazahstan) – Celtic Glasgow (Scoţia) 2-0
Au marcat: Finoncenko ’12, Kiznicenko ’77

Olympique Lyon (Franţa) – Real Sociedad (Spania) 0-2
Au marcat: Griezmann ’17, Seferovici ’50

Pacos Ferreira (Portugalia) – Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 1-4
Au marcat: Andre Leao ’58 / Şirokov ’27, ’60, ’90, Degra ’85 (autogol)

PSV Eindhoven (Olanda) – AC Milan (Italia) 1-1
Au marcat: Matavz ’60 / El Shaarawy ’15