liga-1Rezultate:
Vineri 16 august:
FC Oţelul Galaţi – FC Braşov 1-0 (0-0), stadion ‘Oţelul’ – Galaţi
A marcat: Marquinhos (82 – penalty).
Cartonaş roşu: Alexandru Mateiu (FC Braşov, 85).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Sebastian Stoianov (Constanţa); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Viorel Sandu (Bucureşti) – CCA, Cătălin Ciubotă (Bucureşti) – LPF

ACS Poli Timişoara – AFC Botoşani 0-1 (0-1), stadion ‘Dan Păltinişanu’ – Timişoara
A marcat: Răzvan Tincu (17).
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) – CCA, Rodion Cămătaru (Craiova) – LPF

ASC Corona 2010 Braşov – FC Dinamo Bucureşti 1-1 (1-1), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Vlad Munteanu (40), respectiv Elton Da Silva (6).
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Ciprian Danşa (Oradea); arbitru de rezervă: Florin Dreve (Cluj-Napoca)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) – CCA, Adrian Ionescu (Bucureşti) – LPF

Sâmbătă 17 august:
CS Pandurii Tg. Jiu – AFC Astra Giurgiu 1-3 (1-1), stadion ‘Tudor Vladimirescu’ – Tg. Jiu
Au marcat: Eric de Oliveira (6), respectiv Mirko Ivanovski (42, 64), Junior Morais (87).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Sebastian Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta Tr. Severin)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Ion Turculeanu (Craiova) – LPF

FC Petrolul Ploieşti – FC Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1 (1-0), stadion ‘Ilie Oană’ – Ploieşti
Au marcat: Hamza Younes (6), respectiv Bojan Golubovic (73).
Arbitru: Robert Dumitru (Braşov); arbitri asistenţi: Marius Nicoară (Băile Herculane), Dragoş Mihai Iliescu (Craiova); arbitru de rezervă: George Cătălin Găman (Craiova)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) – CCA, Mircea Călin (Bucureşti) – LPF

FC Steaua Bucureşti – FC CFR 1907 Cluj 3-0 (2-0), stadion ‘Steaua’ – Bucureşti
Au marcat: Federico Piovaccari (11), Adrian Popa (33), Cristian Tănase (61).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Aurel Oniţă (Constanţa), Mihai Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Florin Miron (Bucureşti)
Observatori: Gheorghe Moise (Bucureşti) – CCA, Gheorghe Nedelescu (Craiova) – LPF

Duminică 18 august:
FC Viitorul Constanţa – CS Gaz Metan Mediaş 0-0, stadion ‘Concordia’ – Chiajna
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Cristina Bujor (Bucureşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) – LPF

Luni 19 august vor avea loc partidele:
FC Universitatea Cluj – CS Concordia Chiajna (‘Cluj Arena’ – Cluj-Napoca, 19,00, Digi Sport 1)
FC Vaslui – AFC Săgeata Năvodari (stadion ‘Municipal’ – Vaslui, 21,30, Digi Sport 1).
Clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Astra Giurgiu 4 4 0 0 15-4 12
2 FC Botoşani 5 3 2 0 6-3 11
3 ACS Poli Timişoara 5 3 1 1 8-5 10
4 Steaua Bucureşti 3 3 0 0 7-2 9
5 Oţelul Galaţi 5 3 0 2 6-5 9
6 Petrolul Ploieşti 5 2 3 0 5-3 9
7 Ceahlăul Piatra Neamţ 5 2 2 1 7-4 8
8 Pandurii Tg. Jiu 5 2 1 2 7-7 7
9 Săgeata Năvodari 4 1 2 1 4-4 5
10 Dinamo Bucureşti 5 1 2 2 4-5 5
11 CFR Cluj 5 1 2 2 4-10 5
12 FC Vaslui 3 1 1 1 5-3 4
13 Concordia Chiajna 1 1 0 0 1-0 3
14 Gaz Metan Mediaş 5 0 2 3 3-6 2
15 FC Braşov 5 0 2 3 3-7 2
16 Viitorul Constanţa 4 0 2 2 1-6 2
17 Universitatea Cluj-Napoca 4 0 1 3 3-6 1
18 ASC Corona 2010 Braşov 5 0 1 4 3-11 1

 Meciurile AFC Astra Giurgiu – FC Steaua Bucureşti, din etapa a doua, şi Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna, din etapa a treia, au fost amânate. Sursa: Agerpres