Liga 1Rezultate:
Vineri 16 august
FC Oţelul Galaţi – FC Braşov 1-0 (0-0), stadion ‘Oţelul’ – Galaţi
A marcat: Marquinhos (82 – penalty).
Cartonaş roşu: Alexandru Mateiu (FC Braşov, 85).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Sebastian Stoianov (Constanţa); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Viorel Sandu (Bucureşti) – CCA, Cătălin Ciubotă (Bucureşti) – LPF
ACS Poli Timişoara – AFC Botoşani 0-1 (0-1), stadion ‘Dan Păltinişanu’ – Timişoara
A marcat: Răzvan Tincu (17).
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) – CCA, Rodion Cămătaru (Craiova) – LPF
ASC Corona 2010 Braşov – FC Dinamo Bucureşti 1-1 (1-1), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Vlad Munteanu (40), respectiv Elton Da Silva (6).
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Ciprian Danşa (Oradea); arbitru de rezervă: Florin Dreve (Cluj-Napoca)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) – CCA, Adrian Ionescu (Bucureşti) – LPF

Sâmbătă 17 august au loc meciurile:
CS Pandurii Tg. Jiu – AFC Astra Giurgiu (stadion ‘Tudor Vladimirescu’ – Tg. Jiu, 19,00, Digi Sport 1)
FC Petrolul Ploieşti – FC Ceahlăul Piatra Neamţ (stadion ‘Ilie Oană’ – Ploieşti, 19,30, Dolce Sport 1)
FC Steaua Bucureşti – FC CFR 1907 Cluj (stadion ‘Steaua’ – Bucureşti, 21,30, Digi Sport 1)

Duminică 18 august e programat jocul:
FC Viitorul Constanţa – CS Gaz Metan Mediaş (stadion ‘Concordia’ – Chiajna, 18,00, Digi Sport 1)

Luni 19 august vor avea loc partidele:
FC Universitatea Cluj – CS Concordia Chiajna (‘Cluj Arena’ – Cluj-Napoca, 19,00, Digi Sport 1)
FC Vaslui – AFC Săgeata Năvodari (stadion ‘Municipal’ – Vaslui, 21,30, Digi Sport 1)

Clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 FC Botoşani 5 3 2 0 6-3 11
2 ACS Poli Timişoara 5 3 1 1 8-5 10
3 Astra Giurgiu 3 3 0 0 12-3 9
4 Oţelul Galaţi 5 3 0 2 6-5 9
5 Petrolul Ploieşti 4 2 2 0 4-2 8
6 Ceahlăul Piatra Neamţ 4 2 1 1 6-3 7
7 Pandurii Tg. Jiu 4 2 1 1 6-4 7
8 Steaua Bucureşti 2 2 0 0 4-2 6
9 Săgeata Năvodari 4 1 2 1 4-4 5
10 Dinamo Bucureşti 5 1 2 2 4-5 5
11 CFR Cluj 4 1 2 1 4-7 5
12 FC Vaslui 3 1 1 1 5-3 4
13 Concordia Chiajna 1 1 0 0 1-0 3
14 FC Braşov 5 0 2 3 3-7 2
15 Universitatea Cluj-Napoca 4 0 1 3 3-6 1
15 Gaz Metan Mediaş 4 0 1 3 3-6 1
17 Viitorul Constanţa 3 0 1 2 1-6 1
18 ASC Corona 2010 Braşov 5 0 1 4 3-11 1

Meciurile AFC Astra Giurgiu – FC Steaua Bucureşti, din etapa a doua, şi Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna, din etapa a treia, au fost amânate.Sursa:Agerpres