liga-1Rezultate:
Vineri 9 august:
FC Braşov – AFC Botoşani 1-2 (0-1), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Bruno Madeira (80), respectiv Gabriel Vaşvari (41 – penalty), Attila Hadnagy (56).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) – CCA, Dumitru Dumitriu (Bucureşti) – LPF

Sâmbătă 10 august:
CS Concordia Chiajna – ASC Corona 2010 Braşov 1-0 (1-0), stadion ‘Concordia’ – Chiajna
A marcat: Daniel Florea (25 – penalty).
Cartonaş roşu: Jaime Braganca (Corona, 12).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Aurel Oniţă (Constanţa), Petruţa Iugulescu (Târgovişte); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti/AG)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Paul Mincu (Bucureşti) – LPF

FC CFR 1907 Cluj – FC Viitorul Constanţa 2-1 (1-0), stadion ‘Dr. Constantin Rădulescu’ – Cluj-Napoca
Au marcat: Paul Batin (35, 75), respectiv Cristian Gavra (51).
Ciprian Deac (CFR) a ratat un penalty în min. 70 (a apărat Alexandru Buzbuchi).
Cartonaş roşu: Cosmin Vâtcă (portar – Viitorul, 67).
Arbitru: Marius Avram; arbitri asistenţi: Valentin Avram, Bogdan Gheorghe (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Teodora Albon (Cluj-Napoca)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Florin Bătrânu (Timişoara) – LPF

AFC Săgeata Năvodari – ACS Poli Timişoara 1-2 (1-1), stadion ‘Farul’ – Constanţa
Au marcat: Florin Popa (35), respectiv Szabolcs Szekely (4), Nicu Boldea (68).
Arbitru: Marius Bocăneală (Galaţi); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Gabriel Sabin Stroe (Piteşti); arbitru de rezervă: Dragoş Istrate (Bucureşti)
Observatori: Ioan Mureşan (Bucureşti) – CCA, Olimpiodor Antonescu (Bucureşti) – LPF

Duminică 11 august:
FC Oţelul Galaţi – FC Petrolul Ploieşti 1-2 (1-1), stadion ‘Oţelul’ – Galaţi
Au marcat: Sergiu Costin (20), respectiv Geraldo Alves (22), Hamza Younes (86).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene, Daniel Hulubei (ambii din Vaslui); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti)
Observatori: Dan Petrescu (Bucureşti) – CCA, Dumitru Marcu (Craiova) – LPF

AFC Astra Giurgiu – FC Universitatea Cluj 3-1 (2-0), stadion ‘Marin Anastasovici’ – Giurgiu
Au marcat: Mirko Ivanovski (6, 69), Constantin Budescu (9), respectiv Valerică Găman (autogol, 79).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Stelian Slabu (Braşov); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Silviu Bogdan (Craiova) – CCA, Alexandru Boc (Bucureşti) – LPF

FC Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Pandurii Tg. Jiu 1-0 (1-0), stadion ‘Ceahlăul’ – Piatra Neamţ
A marcat: Daniel Stana (18).
Viorel Nicoară (Pandurii) a ratat un penalty în min. 32 (a apărat portarul Bojan Jovic).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: Emil Voicu (Bacău)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) – CCA, Romeo Paşcu (Braşov) – LPF

Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti 1-2 (0-2), Bucureşti – Arena Naţională
Au marcat: Dorin Rotariu (67), respectiv Iasmin Latovlevici (5), Collins Fai (38, autogol).
Iasmin Latovlevici a ratat un penalty în min. 70 (a apărat portarul Cristian Bălgrădean).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Octavian Şovre (Oradea); arbitru de rezervă: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) – CCA, Claudiu Popa (Bucureşti) – LPF

Luni 12 august se joacă meciul:
CS Gaz Metan Mediaş – FC Vaslui (stadion ‘Gaz Metan’ – Mediaş, 20,30, Digi Sport 1)
Clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 ACS Poli Timişoara 4 3 1 0 8-4 10
2 Astra Giurgiu 3 3 0 0 12-3 9
3 FC Botoşani 4 2 2 0 5-3 8
4 Petrolul Ploieşti 4 2 2 0 4-2 8
5 Ceahlăul Piatra Neamţ 4 2 1 1 6-3 7
6 Pandurii Tg. Jiu 4 2 1 1 6-4 7
7 Steaua Bucureşti 2 2 0 0 4-2 6
8 Oţelul Galaţi 4 2 0 2 5-5 6
9 Săgeata Năvodari 4 1 2 1 4-4 5
10 CFR Cluj 4 1 2 1 4-7 5
11 Dinamo Bucureşti 4 1 1 2 3-4 4
12 FC Vaslui 2 1 0 1 4-2 3
13 Concordia Chiajna 1 1 0 0 1-0 3
14 FC Braşov 4 0 2 2 3-6 2
15 Universitatea Cluj-Napoca 4 0 1 3 3-6 1
16 Viitorul Constanţa 3 0 1 2 1-6 1
17 Gaz Metan Mediaş 3 0 0 3 2-5 0
18 ASC Corona 2010 Braşov 4 0 0 4 2-10 0

Meciurile AFC Astra Giurgiu – FC Steaua Bucureşti, din etapa a doua, şi Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna, din etapa a treia, au fost amânate. Sursa: Agerpres