Nicoleta GrasuAruncătoarea de disc Nicoleta Grasu, aflată la cea de-a 10-a participare la un Campionat mondial, record pentru atletismul mondial, va deschiderea seria sportivilor români la actuala ediţie, a 14-a, de la Moscova (10-18 august).
Nicoleta Grădinaru-Grasu, născută în urmă cu 42 de ani la Secuieni (Neamţ), medaliată cu argint la CM din 2001, şi de 3 ori cu bronz, în 1999, 2007, 2009, va fi prezentă sâmbătă dimineaţa, în prima reuniune a Mondialelor, în calificările probei de aruncarea discului, grupa A fiind programată de la ora 8,30, iar grupa B, de la 9,50 (ora Bucureştiului).

Programul atleţilor români la întrecerile moscovite:

Ziua 1, sâmbătă, 10 august
dimineaţă:
Nicoleta Grasu (disc) – ora 8,30-9,50
după-amiază:
Ancuţa Bobocel (3.000 m obstacole), serii, de la ora 16,20
Bianca Răzor (400 m), serii, de la 17,05

Ziua a 2-a, duminică, 11 august
dimineaţă:
Ioana Doagă (1.500 m), serii, de la ora 9,25
Anca Heltne (greutate), calificări, ora 9,45
după-amiază:
Bianca Răzor (400 m), semifinale, ora 19,05 (dacă se califică)
Nicoleta Grasu (disc), finală, ora 19,15 (dacă se califică)

Ziua a 3-a, luni, 12 august:
după-amiază:
Anca Heltne (greutate), finală, ora 19,25 (dacă se califică)
Bianca Răzor (400 m), finală, ora 20,15 (dacă se califică)

Ziua a 4-a, marţi, 13 august
dimineaţă:
Mihai Donisan (înălţime), calificări, ora 8,50
după-amiază:
Ioana Doagă (1.500 m), semifinale, ora 19,40 (dacă se califică)
Ancuţa Bobocel (3.000 m obstacole), finală, ora 20,25 (dacă se califică)

Ziua a 5-a, miercuri, 14 august
dimineaţă:
Marius Cocioran (50 km marş), finală, ora 7,30
Bianca Perie (ciocan), calificări, ora 8,30-10,10
Adrian Vasile (lungime), calificări, 9,25

Ziua a 6-a, joi, 15 august:
dimineaţă:
Mirela Lavric, 800 m, calificări, ora 8,55
Andreea Ogrăzeanu (200 m), calificări, ora 9,55
după-amiază:
Mihai Donisan (înălţime), finală, ora 18,00 (dacă se califică)
Andreea Ogrăzeanu (200 m), semifinale, ora 18,45 (dacă se califică)
Ioana Doagă (1.500 m), finală, ora 20,20 (dacă se califică)

Ziua a 7-a, vineri 16 august:
dimineaţă:
Eliza Toader (suliţă), calificări, 8,30-9,55
Marian Oprea (triplusalt), calificări, ora 9,00
ştafeta feminină 4×400 m, calificări, ora 10,30
după-amiază:
Bianca Perie (ciocan), finală, ora 18,00 (dacă se califică)
Adrian Vasile (lungime), finală, ora 18,30 (dacă se califică)
Mirela Lavric (800 m), semifinale, ora 19,15 (dacă se califică)
Andreea Ogrăzeanu (200 m), finală, ora 20,15 (dacă se califică)

Ziua a 8-a, sâmbătă, 17 august:
după-amiază
Marius Ionescu (maraton), ora 14,30
ştafeta feminină 4×400 m, finală, ora 18,30 (dacă se califică)

Ziua a 9-a, duminică, 18 august:
după-amiază:
Eliza Toader (suliţă), finală, ora 15,00 (dacă se califică)
Marian Oprea (triplusalt), finală, ora 15,45 (dacă se califică)
Mirela Lavric (800 m), finală, ora 16,50 (dacă se califică).Sursa:Agerpres