Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] Pământul a respirat pentru 60 de minute şi la Reşiţa

orapam1

[FOTO] Pământul a respirat pentru 60 de minute şi la Reşiţa

Articol editat de Gerhard Chwoika, 29 martie 2014, 22:59 / actualizat: 30 martie 2014, 1:44

Reşiţa a participat la cea mai mare manifestare de mediu din lume, pentru a încuraja reducerea consumului de energie.

În ajunul trecerii la ora de vară reşiţenii, alături de alte peste 150 de ţări din lume s-au alăturat în această seară, timp de 60 de minute, iniţiativei mondiale “Ora Pământului” printr-o acţiune a Asociaţiei culturale “Euroland Banat” din municipiu în colaborare cu Primăria oraşului, Asociaţiile “Salvaţi copiii” şi “Metarsis” şi unităţile de învăţământ din urbe.

Andrei Szabo, preşedintele Asociaţiei “Euroland Banat” a spus pentru Radio România Reşiţa că „…din fericire, nu trebuie sa ne chinuim foarte mult să popularizăm mişcarea, ea se popularizează de la sine. Fiecare om, instituţie, oraş se mobilizează, se organizează şi fiecare poate genera ceva pozitiv.”

În Centrul Civic al municipiului Reşiţa s-a stins lumina de la 8 şi jumătate şi zeci de copii, tineri şi adulţi au avut prilejul să participe la concerte de muzică unplugged şi corală, să lanseze lampioane, să amplaseze candele şi să scrie câte un mesaj dedicat evenimentului şi un gând sau un îndemn semenilor. Timp de 60 de minute nu s-a folosit nicio sursă de curent electric în Piaţa 1 Decembrie 1918, iluminatul ambiental fiind oprit în acest perimetru. Cetăţenii, prezenţi au fost îndemnaţi de către voluntari să-şi închidă chiar şi telefoanele mobile. Puţini însă au conştientizat ideea reducerii consumului de energie prin întreruperea, timp de o oră a iluminatului din încăperi, prin oprirea televizorului sau a altor aparate consumatoare de electricitate.

Un moment inedit al acţiunii dedicate “Orei Pământului” de anul acesta a fost cititul la lumina lumânării. Elevii şcolilor generale Nr. 2, 7 şi Mihai Peia din Reşiţa, cei de la şcoala din satul Vodnic şi copii de la Centrul “Aurora” din municipiul de pe Bârzava au lecturat la secţia “Banatica” a Bibliotecii judeţene “Paul Iorgovici” din urbe, poveşti potrivite vârstei lor din fondul de carte al instituţiei.

Centrul Reşiţei a strălucit datorită sutelor de lumănări şi candele aşezate în faţa fântănii cinetice şi pe alei.

Anul acesta, la nivel mondial, pentru prima dată au rămas în beznă Moscheea Albastră din Istanbul, piramidele de la Gizah, alături de alte 60 de clădiri emblematice ale lumii, precum: statuia lui Isus din Rio de Janeiro şi cea mai înaltă clădire din lume, Burj Khalifa.

În România iluminatul public din mai multe oraşe a fost oprit 60 de minute, iar oamenii au fost îndemnaţi să stingă lumina şi acasă.

Ora Pământului se sărbătoreşte în România din anul 2009, iar la nivel mondial a atins o comunitate de 2 miliarde de oameni din peste 7000 de oraşe şi 158 de ţări.

Reporterul Radio România Reşiţa, Hardy Cvoica, a urmărit evenimentul şi consemnează:

(Hardy Cvoica)

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 14:04

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă sâmbătă, 20 iunie, în 15 județe din vestul,...

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 13:52

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin

Un bărbat de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier,...

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 12:21

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care...

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:48

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării

Tensiunile din sistemul de sănătate continuă să se amplifice, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării. La...

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 08:38

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită

Procurorii DNA Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de trei...

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită
Actualitate vineri, 19 iunie 2026, 20:58

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor

4 zile, 4 arte, un oraș: ROSARTE debutează la Timișoara Timișoara devine, între 18 și 21 iunie 2026, gazda primei ediții a stagiunii estivale...

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor