Pandurii – Oțelul 2-1, în etapa a treia din Liga I de fotbal

Pandurii Tg. Jiu a învins pe Oţelul Galaţi cu scorul de 2-1 (1-1), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 3-a a Ligii I de fotbal. Oaspeţiipandurii-otelul au deschis scorul prin Victoraş Astafei (20), dar gorjenii au reuşit să facă o repriză secundă foarte bună şi au punctat de două ori obţinând victoria in extremis, după ce antrenorul Cristian Pustai a introdus o serie de oameni de bază pe care alesese să-i menajeze. Vicecampioana a restabilit egalitatea după pauză, prin cipriotul Paraskevas Christou (47), la o fază confuză în careul oaspeţilor. Lituanianul Deivydas Matulevicius (90+2) a adus golul victoriei, după o lovitură liberă executată excelent de Eric de Oliveira de la circa 35 de metri. Matulevicius a avut şi o bară transversală în min. 90+3. Pandurii a urcat pe primul loc al clasamentului după acest succes.

Pandurii Tg Jiu – FC Oţelul Galaţi 2-1 (0-1), stadion ”Tudor Vladimirescu” – Tg. Jiu
Au marcat: Paraskevas Christou (47), Deivydas Matulevicius (90+2), respectiv Victoraş Astafei (20).
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Petru Marian Gaspar (Timişoara), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Rodion Cămătaru (Craiova) – LPF. Sursa: Agerpres