U Cluj – Ceahlăul Piatra Neamț 1-1, în etapa a treia din Liga I de fotbal

Universitatea Cluj şi Ceahlăul Piatra Neamţ au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), vineri seara, pe Cluj Arena, în primul meci din etapa a 3-a a Ligii I deu-cluj-ceahlaul-piatra-neamt fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin Bojan Golubovic (31), cu o lovitură de cap, dar oaspeţii au rămas în 10 oameni în min. 40, Adrian Gheorghiu primind al doilea cartonaş galben în decurs de doar cinci minute. Imediat, Ionuţ Târnăcop (40) a egalat cu o execuţie superbă, stop pe piept şi şut din întoarcere.

Nemţenii au evoluat mai bine în repriza secundă în 10 oameni, iar U Cluj nu şi-a creat decât o ocazie clară de gol, prin Dan Bucşă (90).

Andrei Marc a comis henţ în propriul careu în min. 90+2, dar arbitrul Alexandru Tudor nu a acordat penalty-ul cuvenit gazdelor.

Pentru ”U” este primul punct cucerit în acest campionat.

Universitatea Cluj – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1 (1-1)

Au marcat: Ionuţ Târnăcop (41), respectiv Bojan Golubovic (31).

Cartonaş roşu: Adrian Gheorghiu (Ceahlăul, 40).

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Gabriel Bârjac (Zalău); arbitru de rezervă: Teodora Albon (Cluj-Napoca)

Observator: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Aurel Beldeanu (Craiova) – LPF. Sursa: Agerpres