bibiricea-balanescuPugilistul Alexandru Bibiricea de la CSM Reşiţa şi Valentin Bălănescu, în limitele categoriei 81 de kg au reuşit cel mai frumos meci de box, joi 1 august, în cea de-a patra gală a Campionatului Naţional  al seniorilor de la Sala polivalentă din Reşiţa.. Bibiricea a câştigat la puncte şi s-a calificat în semifinale. Un alt pugilis reşiţean, Andrei Dragomir a reuşit să se califice în finala categoriei 52 de kg..

Rezultatele zilei a doua a competiţiei:

Categoria 52 kg
Nicolae Ștefan (Steaua București) câştigă la puncte 3-0 – Sabin Petrea (CSM Brăila)
Ștefan Cașlarov (SCM Bacău) – Andrei Dragomir (CSM Reșița) câştigă la puncte 3-0

Categoria 56 kg
Dragoș Oprea (Axiopolis Cern) – Mihai Lazăr (CSM Timișoara) câştigă la puncte 3-0
Alexandru Bucșa (Voința Cluj) – Răzvan Andreiana (Dinamo București) câştigă prin KO tehnic
Maike Cioacă (SCM Bacău) câştigă prin KO tehnic- Andrei Vornicu (Florconstruct Suceava)
Cristian Crețu (Farul Constanța) – Leonard Curti (CSM Craiova) câştigă la puncte 2-1

Categoria 60 kg
Veronel Tărău (Pandurii Târgu Jiu) – Alexandru Gheorghe (CSM Ploiești) câştigă la puncte 2-1
Alin Ciupe (CSM Zalău) – Cătălin Sandu (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0
Cătălin Gheorghe (CSM Ploiești) câştigă la puncte 3-0 – Florin Anghel (CS Preda Pitești)
Adrian Burghiș (CS Muscel) – Iulian Morar (Silva Lazăr Motorul Arad) câştigă la puncte 3-0

Categoria 64 kg
Adrian Alexandru (CSM Călărași) câştigă la puncte 3-0 – Cosmin Poșircă (CS Preda Pitești)
Dinu Bucur (Olimpia Cluj) – Daniel Bădulescu (Dinamo București) câştigă la puncte 3-0
Marcel Arădoaie (Dinamo București) – Florentin Niculescu (Farul Constanța) câştigă la puncte 2-1
Andrei Kovacsi (Banatul Timișoara) – Alexandru Cuciureanu (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0

Categoria 69 kg
Amansio Paraschiv (Conpet Petrolul Ploiești) – Orlando Chirvase (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0
Andrei Gurău (Petrolul Ploiești) – Irinel Olaru (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0

Categoria 75 kg
Georgian Popescu (Petrolul Ploiești/Motorul Arad) câştigă prin KO tehnic- Nicolae Pătrașcu (CSM Slatina)
Răzvan Ghizdeanu (Petrolul Conpet Ploiești) câştigă la puncte 2-1 – Cătălin Cristea (CS Târgoviște)
Robert Szabo (CSM Zalău) câştigă la puncte 3-0 – Constantin Boldea (CSM Lugoj)
Bogdan Juratoni (Dinamo București) câştigă la puncte 3-0 – Gabriel Stancu (Unirea Alba Iulia)

Categoria 81 kg
Alexandru Cristofor (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0 – Cătălin Anton (Voința Onești)
Ionuț Popescu (Dinamo București) – Cătălin Paraschiveani (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0
Andrei Dărămuș (Unirea Alba Iulia) câştigă prin KO tehnic – Răzvan Petrenciuc (Florconstruct Suceava)
Valentin Bălănescu (Rapid București) – Alexandru Bibiricea (foto casca albastră) (CSM Reșița) câştigă la puncte 3-0

Categoria 91 kg
Mirel Jitaru (SCM Bacău) – Cezar Juratoni (Dinamo București) câştigă la puncte 3-0
Adrian Popuţea (CSM Zalău) – Adrian Marc (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0

Categoria +91 kg
Ionuț Patriche (SCM Bacău) câştigă prin KO tehnic – Iulian Ghișe (Pandurii Târgu Jiu)
Ionel Osvat (Crișul Oradea) – Mihai Nistor (SCM Bacău) câştigă KO tehnic
Lucian Atănăsoaie (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0 – Nicolae Berariu (Florconstruct Suceava)
Robert Cărbunescu (Olimpia București) – Marin Preda (Petrolul Ploiești) câştigă prin KO tehnic.

S-au înscris 87 de pugilişti. În total, la Campioantele Naţionale de box de la Reşiţa se dispută 77 de meciuri. Competiţia reprezintă şi criteriu de selecţie pentru Campionatele Mondiale din Kazahstan, din luna octombrie. La meciuri a asistat şi antrenorul lotului României, Marian Simion.

Radio România Reşiţa este partenerul organizatorilor: Clubul Sportiv Municipal Reşiţa şi Federaţia Română de Box, care sunt sprijinite de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Caraş-Severin, Consiliul Judeţean şi Primăria Reşiţa.

Vineri, gala semifinală începe de la ora 14, iar intrarea spectatorilor este liberă.