Steaua a învins pe Dinamo Tbilisi, scor 2-0, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor şi este la un pas de play-off

Steaua Bucureşti învins cu 2-0 formaţia Dinamo Tbilisi, într-o partidă din cadrul manşei secunde a turului III preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, desfăşurată marţi seara, 30 iulie, în capitala Georgiei. Tânărul mijlocaş Gabriel Iancu a marcat ambele goluri ale campioanei României, în minutele 64 şi 80. În urma acestui succes, Steaua a făcut un pas important către calificarea în playoff-ul celei mai importante competiţii europene intercluburi.
Steaua a invins pe Dinamo Tbilisi, scor 2-0Încă din startul jocului de la Tbilisi, campioana României şi-a presat adversarul în propria jumătate de teren, păstrând posesia mingii şi încercând să-i ţină pe georgieni cât mai departe de poarta lui Tătăruşanu. Campioana României a avut o primă mare ocazie de gol în minutul 9, când Chiricheş a reluat cu capul din 6 m pe lângă poartă, în urma unei lovituri libere executate de Bourceanu. Roş-albaştrii puteau deschide scorul în minutul minutul 26, însă Nikolic, bine lansat de Tănase, nu a reuşit să-l învingă pe portarul Loria cu un şut din interiorul careului. Georgienii, pregătiţi de cehul Dusan Uhrin Jr, fostul antrenor al lui Poli Timişoara, au echilibrat treptat jocul şi au avut la rândul lor câteva acţiuni periculoase, cea mai importantă fiind consemnată în minutul 30, când Khamaladze a şutat pe lângă poarta lui Tătăruşanu, din interiorul careului.
După pauză, elevii lui Laurenţiu Reghecampf s-au menţinut în ofensivă, iar Adi Popa a şutat peste poartă, din interiorul careului, în urma unei centrări a lui Tănase (min.51). Decarul Stelei i-a testat, la rândul său, reflexele lui Loria cu un şut din afara careului, respins însă de goalkeeper-ul georgian. Gazdele au ripostat pe contraatac, iar la una dintre acţiunile lui Dinamo, Latovlevici a comis henţ în careu, însă Tătăruşanu a reuşit să reţină lovitura de la 11 m executată de Xisco (min.61). Steaua a reuşit să profite de dezamăgirea provocată de ratarea penalty-ului şi să deschidă scorul, în minutul 64, prin mijlocaşul Gabriel Iancu, intrat pe teren după pauză, în locul lui Stanciu, care l-a învins pe Loria cu un şut plasat din afara careului. Golul le-a dat aripi steliştilor, care au luat cu asalt poarta georgienilor, gazdele rezistând cu greu atacurilor oaspeţilor. Steaua şi-a dublat avantajul în minutul 80, prin acelaşi Gabriel Iancu, jucătorul adus de la Viitorul Constanţa fructificând o centrare a lui Tănase. După această reuşită, meciul nu a mai avut practic istoric, desfăşurându-se într-o singură direcţie, către poarta lui Loria, însă scorul a rămas nemodificat până la final.
Atacantul român Dorin Goga (ex-Poli Timişoara), care a evoluat ultima oară în Israel şi a semnat cu Dinamo Tbilisi în urmă cu câteva zile, a fost rezervă la campioana Georgiei, fiind introdus în joc în repriza secundă.
Meciul retur dintre Steaua şi Dinamo Tibilisi va avea loc în data de 6 august, pe Arena Naţională din Capitală (ora 20:45), iar elevii lui Laurenţiu Reghecampf pornesc cu prima şansă la calificare, după succesul din Georgia.
Tbilisi, Stadionul Naţional ‘Boris Paichadze’, aproximativ 20.000 de spectatori
Au evoluat echipele:
Dinamo Tbilisi: 77-Loria (cpt) – 7-Seturidze, 6-Kvarathelia, 4-Ustaritz, 16-Kvirkvelia – 8-Khamaladze, 19-Grigalasvili – 28-Xisco (22-Vouho, min.67), 10-Merebasvili (5-Khocholava, min.87) – 32-Glisic 9-Dvali (21-Goga, min.79). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.
Rezerve neutilizate: 25-Zarkua – 12-Hurtsilava, 30-Gvelesiani, 15-Papava.
Steaua: 12-Tătăruşanu – 17-Georgievski, 4-Szukala, 21-Chiricheş, 14-Latovlevici – 5-Pintilii (6-Gardoş, min.84), 55-Bourceanu (cpt) – 77-Popa, 23-Stanciu (80-Iancu, min.46), 10-Tănase – 90-Nikolic (25-Piovaccari, min.57). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Rezerve neutilizate: 95-Cojocaru – 11-Prepeliţă, 22-Pârvulescu, 30-Răduţ.
Arbitru: Kristinn Jakobsson, asistenţi: Sigurdur Oli Thorleifsson şi Birkir Sigurdarson, rezervă: Gunnar Jarl Jónsson (toţi din Islanda). Observator UEFA: Michel Piraux (Belgia).
Cartonaşe galbene: Grigalashvili (24), Khamaladze (71), respectiv Stanciu (42), Pintilii (45), Latovlevici (61), Szukala (64), Gardoş (86). Sursa: Agerpres