Până astăzi, 17 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 768.785 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 714.709 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.815 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14844892,12
2.Arad16530721,1
3.Argeș20736340,56
4.Bacău19565710,97
5.Bihor20738610,78
6.Bistrița-Năsăud8539120,7
7.Botoșani10507501,12
8.Brașov306071142,29
9.Brăila9575120,57
10.Buzău9302230,57
11.Caraș-Severin8076380,9
12.Călărași7441150,72
13.Cluj380901262,43
14.Constanța311711041,32
15.Covasna5783210,6
16.Dâmbovița17189320,83
17.Dolj18534801,21
18.Galați19716720,88
19.Giurgiu7547160,72
20.Gorj6359341,33
21.Harghita6043160,56
22.Hunedoara14762821,47
23.Ialomița8008300,87
24.Iași32603870,78
25.Ilfov300821372,13
26.Maramureș156081293,02
27.Mehedinți5831220,76
28.Mureș17481480,99
29.Neamț13475 471,03
30.Olt11041230,68
31.Prahova26807450,69
32.Satu Mare9230511,66
33.Sălaj7623261,45
34.Sibiu19332941,3
35.Suceava202501071,32
36.Teleorman9532371,2
37.Timiș359342423,84
38.Tulcea6256140,54
39.Vaslui12589350,87
40.Vâlcea11452380,79
41.Vrancea8000200,4
42.Mun. București1244023732,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe1595*36 
 TOTAL768.7852.815 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 699 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD23
3ARGEŞ18
4BACĂU12
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI23
8BRĂILA1
9BRAŞOV14
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ28
14CONSTANŢA71
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ26
18GALAŢI22
19GIURGIU3
20GORJ24
21HARGHITA5
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA6
24IAŞI25
25ILFOV15
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI102
29MUREŞ16
30NEAMŢ11
31OLT17
32PRAHOVA13
33SĂLAJ7
34SATU MARE18
35SIBIU6
36SUCEAVA23
37TELEORMAN9
38TIMIŞ28
39TULCEA7
40VÂLCEA9
41VASLUI7
42VRANCEA4
 Total699

Până astăzi, 19.588 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.02.2021 (10:00) – 17.02.2021 (10:00) au fost raportate 62 de decese (37 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj,  Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt,  Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și  București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

58 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.895. Dintre acestea, 935 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.777.072 de teste RT-PCR și 222.655 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.362 de teste RT-PCR (18.188 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.174 la cerere) și 7.567 teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 189 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 17 februarie a.c.

Pe teritoriul României, 40.027 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.877 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.006 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 134 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.369 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 677 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 februarie, 5.166 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.193.720 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 8 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.804 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.375 în Italia, 2.278 în Spania, 193 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.