FCSB, învinsă acasă de Academica Clinceni

Liderul Ligii I de fotbal, FCSB, a fost învins de Academica Clinceni, cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din 22-a, scrie Agerpres.

Unicul gol al partidei a fost înscris de fundaşul austriac Mladen Jutric (60), cu capul, din 6 metri, din cornerul executat de Andrei Cordea. De remarcat că Jutric intrase pe teren doar un minut mai devreme.

FCSB a dominat jocul, dar a făcut-o fără a-şi crea ocazii mari de gol. Cele mai bune şanse au fost ratate de Florin Tănase (9), Florinel Coman (45+1), Octavian Popescu (46), iar Lucian Dumitriu (69) a fost aproape de autogol.

Fundaşul Denis Haruţ a debutat ca titular la FCSB după transferul de la FC Botoşani, însă a fost schimbat la pauză.

La Academica au jucat patru din cei cinci foşti jucători ai roş-albaştrilor pe care îi au în lot ilfovenii: Paul Pîrvulescu, Florin Gardoş, Raul Rusescu şi Adrian Popa, lipsind doar Cristian Tănase.

FCSB a pierdut primul său meci pe teren propriu din acest campionat şi riscă să piardă şi prima poziţie în clasament.

FCSB venea după opt meciuri consecutive fără înfrângere, cinci victorii şi trei egaluri.

Academica pierduse cu UTA la Clinceni, cu 0-3, în runda precedentă.

În tur, FCSB s-a impus cu scorul de 2-0.