Până astăzi, 6 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 743.343 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

689.474 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.611 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14215751,83
2.Arad15981411,05
3.Argeș20447420,64
4.Bacău18955510,91
5.Bihor20349511,21
6.Bistrița-Năsăud8363170,89
7.Botoșani10104411,39
8.Brașov29378962,11
9.Brăila9430180,67
10.Buzău9089170,51
11.Caraș-Severin7845211,14
12.Călărași7268210,91
13.Cluj363751142,34
14.Constanța30368801,38
15.Covasna5647220,73
16.Dâmbovița16797371,04
17.Dolj17841881,14
18.Galați19193301,24
19.Giurgiu7397170,78
20.Gorj5970361,07
21.Harghita5905170,62
22.Hunedoara14051671,55
23.Ialomița7790250,97
24.Iași31842791,03
25.Ilfov29066542,28
26.Maramureș14339812,88
27.Mehedinți5679120,81
28.Mureș17049471,1
29.Neamț13020711,22
30.Olt10718160,59
31.Prahova26352440,87
32.Satu Mare8689241,71
33.Sălaj7353261,67
34.Sibiu18769701,06
35.Suceava194521051,58
36.Teleorman914991,1
37.Timiș336222393,38
38.Tulcea6144130,6
39.Vaslui12221350,91
40.Vâlcea11191170,95
41.Vrancea7835170,36
42.Mun. București1203173041,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe1778*324 
 TOTAL743.3432.611 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 663 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA28
2ARAD2
3ARGEŞ16
4BACĂU5
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI45
8BRĂILA2
9BRAŞOV9
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ36
14CONSTANŢA42
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ6
18GALAŢI19
19GIURGIU6
20GORJ15
21HARGHITA5
22HUNEDOARA27
23IALOMIŢA14
24IAŞI31
25ILFOV14
26MARAMUREŞ20
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI95
29MUREŞ14
30NEAMŢ32
31OLT5
32PRAHOVA14
33SĂLAJ4
34SATU MARE19
35SIBIU4
36SUCEAVA26
37TELEORMAN1
38TIMIŞ34
39TULCEA1
40VÂLCEA3
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL663

Până astăzi, 18.809 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.02.2021 (10:00) – 06.02.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (33 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Sibiu,  Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.347. Dintre acestea, 963 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.569.782 de teste RT-PCR și 157.093 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.646 de teste RT-PCR (12.037 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.609 la cerere) și 5.527 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.431 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.203 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.000 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.190 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.271 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 februarie, 10.525 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.178.475 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.265 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.132 în Italia, 2.002 în Spania, 187 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 37 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore  și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 28 ianuarie- 4 februarie 2021, au fost raportate 19 729 006 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Regatul Unit3.817.176  (+169.713)106.158(+8.219)      10.094       (+83)
Franţa    3.197.114  (+143.497) 76.057 (+3.008)    237.755     (+3.077)
Spania2.822.805 (+229.423) 59.081 (+2.873)    150.376           – 
Italia2.553.032   (+86.219) 88.516 (+3.055) 2.091.923    (+14.995)
Germania2.221.971   (+80.306)            57.120 (+5.033) 2.033.168    (+12.865)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 5 FEBRUARIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 103.448.210 (+3.719.044)2.236.453  (+98.716)58.577.260    (+282.509) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 ianuarie – 4 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 4 – 5 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.