Danemarca învinge Suedia şi rămâne campioană mondială la handbal masculin! Bronzul, adjudecat de Spania

Finala scandinavă Danemarca-Suedia a fost cu adevărat una de vis, încleştarea celor două forţe ale handbalului masculin mondial fiind echilibrată şi extrem de spectaculoasă. Prima repriză s-a încheiat nedecis, 13-13, după ce echipele și-au împărțit perioadele de dominare. În partea a doua a jocului s-a mers cap la cap până în ultimele minute, dar danezii au avut un final mai bun şi un portar mai inspirat, goalkeeperul Landin fiind unul dintre cei mai buni jucători ai Danemarcei. În final, Mikkel Hansen și compania s-au impus cu 26-24, Danemarca devenind astfel a patra țară, după Suedia, România și Franța, care reuşeşte să îşi apere titlul mondial la handbal masculin. La 33 de ani, Mikkel Hansen a fost principalul marcator al Danemarcei în finală (7 goluri), el fiind desemnat totodată și cel mai bun jucător al Mondialului egiptean.

Spania şi-a asigurat medaliile de bronz după ce a învins Franţa în finala mică. Ibericii au condus la pauză cu 16-13 şi s-au impus în final fără emoţii, scor 35-29. În semifinale, Spania fusese învinsă greu de campioana în exerciţiu Danemarca, iar ibericii își trec acum în palmares a doua medalie de bronz la Mondial (după cea din 2015), ei având și două titluri mondiale cucerite.