Ascultă Radio România Reșița Live

Federația „Solidaritatea Sanitară” organizează astăzi, în București un Marș împotriva ingratitudinii guvernanților

Federația „Solidaritatea Sanitară” organizează astăzi în București un Marș împotriva ingratitudinii guvernanților, acesta constând într-o serie de proteste consecutive desfășurate la Ministerul Sănătății și la Ministerul Muncii  (în intervalul orar 11:00-12:00), în Piața Victoriei (în intervalul orar 12:00-14:00) și la sediile PNL și USR (în intervalul orar 14:00-15:00).

Federația „Solidaritatea Sanitară” organizează astăzi, în București un Marș împotriva ingratitudinii guvernanților

Articol editat de Daiana Rosca, 28 ianuarie 2021, 09:21 / actualizat: 28 ianuarie 2021, 14:26

Marșul împotriva ingratitudinii guvernanților este o acțiune desfășurată cu numărul maxim de participanți permis de lege, ea exprimând participarea simbolică a celor cca. 12.000 de semnatari ai Protestului pentru susținerea respectării drepturilor legale și morale ale lucrătorilor din sănătate[1]. Acest protest continuu organizat de Federația „Solidaritatea Sanitară” include, alături de manifestările în stradă, următoarele forme de acțiune:

  • Exprimarea publică a nemulțumirii față de indiferența Guvernului și pentru susținerea revendicărilor. Aproape 12.000 de lucrători au aderat deja în mod public la lista susținătorilor.
  • Transmiterea solicitărilor de onorare a revendicărilor din partea fiecăruia dintre cei aproape 12.000 de semnatari către fiecare parlamentar din județul semnatarului, către Guvern, Ministerul Sănătății, Ministerul Muncii, Ministerul Finanțelor și partidele politice aflate la guvernare.
  • Întâlnirile organizate de sindicatele Solidaritatea Sanitară cu toți parlamentarii din fiecare județ, aflate în curs de desfășurare.

Acțiunile și formele de protest organizate de Federația „Solidaritatea Sanitară” exprimă nemulțumirile îndreptățite și așteptările legale și firești ale profesioniștilor din sănătate, ele constituind totodată o încercare de a evita apariția protestelor spontane, care s-ar putea produce în momentul adoptării legi bugetului de stat în Parlament.

Revendicările conțin solicitările de introducere a unor măsuri  de  protecție a lucrătorilor din sănătate, cei 93 de profesioniști decedați până acum la datorie și faptul că doar cca. 42% dintre lucrători au fost vaccinați dovedind cu prisosință necesitatea unor intervenții eficiente.

Totodată, revendicările au în vedere eliminarea costului social al unei economii infime (cca. 0,19% din total buget) vizată prin tăierea drepturilor salariale legale ale lucrătorilor din sănătate. Această economie costisitoare (din punct de vedere social) a fost prevăzută de art. 1 alin. 1 din OUG nr. 226/2020, ea vizând tăierea unui drept salarial (dreptul la creșterea salariului de bază pentru cca. 35% dintre lucrătorii din sectorul public de sănătate; din care cca. 71% sunt în prima linie a luptei împotriva COVID-19) scadent în anul 2021.

Alături de acordarea altor drepturi legale, revendicările vizează și introducerea unor forme de recunoaștere a eforturilor și sacrificiilor lucrătorilor din sănătate.

La protestele de astăzi, a participat şi o delegaţie din Caraş-Severin, alături de liderul Solidarităţii Judeţene, Marius Posipal.

 Protestele sunt cauzate și de refuzul dialogului social ce caracterizează actualul Guvern. Experiența ultimului an a demonstrat că „lipsa dialogului social naște monștri”, perturbările generate de adoptarea unor prevederi legale inaplicabile sau aberante accentuând problemele cu care se confruntă profesioniștii din sănătate. Deși dialogul social este o valoare fundamentală a Uniunii Europene iar actuala Putere se declară pro-europeană, faptele contrazic în mod flagrant declarațiile politicienilor.

Revendicările Federației Solidaritatea Sanitară”

  1. Adoptarea tuturor măsurilor necesare pentru protecția sănătății și securității salariaților din sănătate (echipamente, circuite, resurse materiale și umane etc.), astfel încât să determine o reducere semnificativă a numărului de salariați nou infectați SARS-CoV-2 și, mai ales, decedați din cauza COVID-19. Alături de intervențiile clasice pentru o astfel de strategie, ea trebuie să includă și următoarele măsuri:
    1. Elaborarea unei campanii adecvate de informare a salariaților din sănătate în privința vaccinării.
    1. Stabilirea standardelor privind durata de utilizare a echipamentelor individuale de protecție și asigurarea acestora în cantitatea necesară și la calitatea corespunzătoare.
    1. Elaborarea unui normativ de personal adecvat tratamentului pacienților COVID-19.
    1. Reducerea timpului de lucru continuu în echipament individual de protecție la 3 ore.
    1. Limitarea răspunderii profesionale la condițiile create de noua normalitate”
    1. Includerea COVID-19 ca boală profesională pentru lucrătorii din sănătate.
  2. Respectarea dreptului legal la pensia de urmaș pentru copiii colegilor decedați la datorie.
  3. Creșterea salariilor de bază pentru toate categoriile de lucrători începând cu 1 ianuarie 2021 la nivelul prevăzut de legea salarizării pentru anul 2022. Anularea reducerii salariilor de bază prevăzută de OUG nr. 226/2020.
  4. Raportarea tuturor sporurilor lucrătorilor din sănătate la salariile de bază actuale și acordarea tuturor sporurilor pentru condiții de muncă la nivel maxim. Introducerea tuturor categoriilor de lucrători din sănătate în Anexa nr. 2 a legii 153/2017.
  5. Acordarea stimulentului de risc pe întreaga durată a pandemiei pentru toți salariații din sănătate.
  6. Acordarea tuturor drepturilor salariale prevăzute de lege, respectiv sporul de până în 30%, sporul pentru combaterea epidemiei și plata orelor suplimentare, pentru toți lucrătorii care încă nu au beneficiat de ele.
  7. Plata gărzilor cu tariful orar aferent normei de bază.
  8. Reașezarea asistentelor medicale în grila de salarizare în sensul creșterii locului pe care-l ocupă în ierarhia salarială, corespunzător locului pe care-l au în echipa medicală, respectiv contribuției la tratamentul și îngrijirea pacienților.
  9. Negocierea anexelor la CCM sector Sănătate.
  10. Lucrătorii din sănătate trebuie să beneficieze de reducerea stagiului de cotizare (vârstei de ieșire la pensie) proporțional cu activitatea desfășurată peste norma de bază. O reducere trebuie aplicată și pentru condițiile de muncă deosebit de periculoase.

Etichete:
PSD a decis să își asume guvernarea; Grindeanu – propunerea de premier intră la guvernare
Naţional miercuri, 24 iunie 2026, 13:12

PSD a decis să își asume guvernarea; Grindeanu – propunerea de premier intră la guvernare

Partidul Social Democrat a decis miercuri să își asume participarea la guvernare, în urma unei hotărâri adoptate în unanimitate de membrii...

PSD a decis să își asume guvernarea; Grindeanu – propunerea de premier intră la guvernare
ANAF: Românii care au obținut venituri din străinătate în 2025 trebuie să le declare fiscal în România
Naţional miercuri, 24 iunie 2026, 10:38

ANAF: Românii care au obținut venituri din străinătate în 2025 trebuie să le declare fiscal în România

Românii care au obținut în 2025 venituri din străinătate și nu le-au inclus în Declarația unică trebuie să depună formularul 212 sau,...

ANAF: Românii care au obținut venituri din străinătate în 2025 trebuie să le declare fiscal în România
Evaluarea Națională 2026 continuă astăzi cu proba la Matematică
Naţional miercuri, 24 iunie 2026, 08:08

Evaluarea Națională 2026 continuă astăzi cu proba la Matematică

Absolvenții clasei a VIII-a susțin miercuri, 24 iunie, proba scrisă la Matematică din cadrul Evaluării Naționale 2026, cea de-a doua etapă a...

Evaluarea Națională 2026 continuă astăzi cu proba la Matematică
Consultări la Cotroceni/ Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze – un guvern politic minoritar
Naţional marți, 23 iunie 2026, 21:27

Consultări la Cotroceni/ Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze – un guvern politic minoritar

Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui...

Consultări la Cotroceni/ Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze – un guvern politic minoritar
Naţional marți, 23 iunie 2026, 10:31

Nicușor Dan convoacă partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat pentru marți, 23 iunie 2026, consultări cu toate formațiunile politice reprezentate în...

Nicușor Dan convoacă partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare