Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 2.877 de cazuri noi de COVID-19

Până astăzi, 26 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 715.438 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS: 2.877 de cazuri noi de COVID-19

Articol editat de Adam Valentina, 26 ianuarie 2021, 13:17

658.595 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.877 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13567351,53
2.Arad15478471,25
3.Argeș20049330,78
4.Bacău18399671,32
5.Bihor19760651,55
6.Bistrița-Năsăud8109201,06
7.Botoșani9583711,54
8.Brașov281961322,11
9.Brăila9213161,06
10.Buzău8888140,53
11.Caraș-Severin751491,58
12.Călărași7017150,86
13.Cluj34786762,79
14.Constanța29485761,77
15.Covasna5475110,72
16.Dâmbovița16315591,13
17.Dolj17117631,25
18.Galați18502921,56
19.Giurgiu7201251,13
20.Gorj5614310,75
21.Harghita5729170,62
22.Hunedoara13249761,34
23.Ialomița7517200,91
24.Iași307511090,71
25.Ilfov28016782,83
26.Maramureș130491332,55
27.Mehedinți5494190,81
28.Mureș16420430,98
29.Neamț12435551,24
30.Olt10421300,53
31.Prahova25722710,9
32.Satu Mare8157591,73
33.Sălaj7011291,87
34.Sibiu18294281,2
35.Suceava183151121,82
36.Teleorman8797661,19
37.Timiș313861743,42
38.Tulcea6003120,93
39.Vaslui11791321,11
40.Vâlcea10899491,16
41.Vrancea7661210,6
42.Mun. București1162423102,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe1811*377 
 TOTAL715.4382.877 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.001 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD16
3ARGEŞ15
4BACĂU10
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI20
8BRĂILA4
9BRAŞOV21
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ53
14CONSTANŢA59
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ13
18GALAŢI66
19GIURGIU13
20GORJ21
21HARGHITA3
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA11
24IAŞI37
25ILFOV18
26MARAMUREŞ20
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI147
29MUREŞ13
30NEAMŢ16
31OLT13
32PRAHOVA17
33SĂLAJ14
34SATU MARE43
35SIBIU17
36SUCEAVA63
37TELEORMAN34
38TIMIŞ74
39TULCEA2
40VÂLCEA6
41VASLUI24
42VRANCEA4
 Total1001

Până astăzi, 17.938 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.01.2021 (10:00) – 26.01.2021 (10:00) au fost raportate 97 de decese (60 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

96 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.922. Dintre acestea, 1.002 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.328.908  teste RT-PCR și 88.010  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.197 de teste RT-PCR (14.079 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.118 la cerere) și 6.885 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 35.504 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.147 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.492 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 159 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.712 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 806 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 ianuarie, 4.807 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 855.350 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți
Naţional marți, 20 octombrie 2026, 11:20

Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți

Aplicația financiară Revolut se confruntă marți dimineață, 20 octombrie, cu probleme tehnice în România și în mai multe țări din lume....

Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți
Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 20:48

Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil

Treisprezece miniștri propuși în Guvernul Niculescu, dintre care doi miniștri delegați, au primit luni aviz favorabil în comisiile de...

Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil
Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 14:26

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii

Societatea Națională de Radiocomunicații S.A. (SNR), a raportat un incident de securitate cibernetică detectat pe 19 octombrie 2026. Potrivit...

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii
Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 12:36

Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea

Un cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8 și adâncimea estimată de 76,5 km a fost detectat luni în zona seismică Vrancea, a anunțat...

Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 11:57

Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie

Miniștrii propuși pentru Guvernul Luca Niculescu vor fi audiați luni și marți, 19 și 20 octombrie 2026, în comisiile de specialitate ale...

Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 10:30

UPDATE: Atac cu cuțitul într-o școală din Bistrița. Elevul de clasa a VII-a ar fi vizat un coleg de altă religie. DIICOT a preluat ancheta

Noi informații au fost făcute publice luni, 19 octombrie 2026, despre atacul cu cuțitul de la Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” din...

UPDATE: Atac cu cuțitul într-o școală din Bistrița. Elevul de clasa a VII-a ar fi vizat un coleg de altă religie. DIICOT a preluat ancheta
Naţional duminică, 18 octombrie 2026, 12:24

MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate

Ministerul Apărării Naționale (MApN) anunță că, de la începutul anului 2026, șase drone care au pătruns neautorizat în spațiul aerian al...

MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 21:15

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre

Două drone de atac din familia Geran, cu propulsie cu reacție, au fost doborâte sâmbătă, 17 octombrie 2026, de avioane F-16 ale Forțelor...

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre