Până astăzi, 23 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 709.194 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 650.189 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.719 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13462451,62
2.Arad15386531,32
3.Argeș19973320,9
4.Bacău18232601,37
5.Bihor19586701,62
6.Bistrița-Năsăud8061251,09
7.Botoșani9446681,49
8.Brașov27907862,21
9.Brăila9177221,46
10.Buzău8836110,53
11.Caraș-Severin7456801,85
12.Călărași6972181,03
13.Cluj343881663,01
14.Constanța29240651,91
15.Covasna544290,88
16.Dâmbovița16172541,23
17.Dolj16955691,34
18.Galați183261211,73
19.Giurgiu7122171,19
20.Gorj5564190,8
21.Harghita5687130,61
22.Hunedoara13098621,38
23.Ialomița7463120,94
24.Iași304901030,79
25.Ilfov277361412,96
26.Maramureș127791252,53
27.Mehedinți5443100,81
28.Mureș16321521,06
29.Neamț12307 861,35
30.Olt10352240,59
31.Prahova25582660,96
32.Satu Mare8042401,72
33.Sălaj6938451,9
34.Sibiu18186491,27
35.Suceava180981461,87
36.Teleorman8712331,22
37.Timiș309591693,63
38.Tulcea5955261,1
39.Vaslui11696491,28
40.Vâlcea1079151,29
41.Vrancea7614230,6
42.Mun. București115190 5052,4
43.Cazuri noi nealocate pe județe2052*-155 
 TOTAL709.1942.719 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 803 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD10
3ARGEŞ16
4BACĂU14
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI17
8BRĂILA4
9BRAŞOV21
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN20
13CLUJ35
14CONSTANŢA45
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ11
18GALAŢI29
19GIURGIU12
20GORJ9
21HARGHITA2
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA2
24IAŞI21
25ILFOV22
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI171
29MUREŞ15
30NEAMŢ12
31OLT10
32PRAHOVA8
33SĂLAJ10
34SATU MARE10
35SIBIU10
36SUCEAVA37
37TELEORMAN16
38TIMIŞ64
39TULCEA7
40VÂLCEA16
41VASLUI16
42VRANCEA4
 TOTAL803

Până astăzi, 17.722 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.01.2021 (10:00) – 23.01.2021 (10:00) au fost raportate 94 decese (53 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați,  Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș,  Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.736. Dintre acestea, 1.016 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.289.874 de teste RT-PCR și 74.341 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.410 teste RT-PCR (12.385 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.052 la cerere) și 5.334 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 47.762 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.841 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 73.210 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 145 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.292 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 663 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 ianuarie, 4.978 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 918.780 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.712 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.991 în Italia, 1.647 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.115 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 36 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 180 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 145 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 20 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.