Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO-AUDIO] 76 de ani de la deportarea etnicilor germani în fosta URSS comemoraţi, de astăzi, în Banatul de Munte

Între 19 şi 25 ianuarie, comunitatea germană din România îşi aduce aminte, prin intermediul unor manifestări comemorative de începuturile deportării în fosta URSS.

[FOTO-AUDIO] 76 de ani de la deportarea etnicilor germani în fosta URSS comemoraţi, de astăzi, în Banatul de Munte

Articol editat de Gerhard Chwoika, 25 ianuarie 2021, 12:00 / actualizat: 25 ianuarie 2021, 16:38

Cei 76 de ani de la deportarea germanilor de pe întreg cuprinsul ţării, în îndepărtatele teritorii ale actualei Ucraine şi Rusii, vor fi marcaţi anul acesta şi la Reşiţa, la sfârşitul lunii ianuarie.

Din cei aproximativ 70 de mii de deportaţi din România se estimează că 8 mii şi-ar fi pierdut viaţa acolo.

Din Banat, în perioada ianuarie 1945 – decembrie 1950 au fost deportaţi peste 10 mii de etnici germani. În viaţă pe raza judeţului Caraş-Severin mai sunt astăzi 15 de foşti deportaţi, persoane în etate, din care aproximativ 7 în municipiul Reşiţa.

Conform responsabilului cu deportaţii din cadrul Forumului Democratic al Germanilor din Caraş-Severin, Mariane Florea, în Reşiţa mai trăiesc 2 deportaţi: Berta Gluvac şi Karl Wetternek şi 5 persoane care s-au născut în fosta URSS în perioada deportării: Elfriede Chwoika, Eleonora Lugojan, Gerlinde Moiceanu, Hermina Tuca-Willinger şi Renate Ungermann. În Caraş-Severin foşti deportaţi mai trăiesc în: Bocşa (2), Caransebeş (2), Orşova (2), Gărâna (1) şi Văliug (1). Din Reşiţa, în viaţă mai sunt, Ladislau Hoeflinger, actualmente în Germania şi Renate Mioc la Timişoara.

Redactorul Hardy Cvoica a refăcut filmul atrocităţilor comise asupra omenirii de regimul din acele vremuri:

Vox foşti deportaţi

76 de ani de la deportarea germanilor din Banatul Montan în URSSComemorări în Banatul Montan, 25 – 31 ianuarie 2021

25 ianuarie 2021, ora 12.00, Muzeul Județean de Etnografie și a Regimentului de Graniță Caransebeș:

Vernisajul expoziției de documente „76 de ani de la deportarea germanilor din Banatul Montan în URSS”, în colaborare cu Serviciul Județean Caraș-Severin al Arhivelor Naționale și Muzeul Județean de Etnografie și a Regimentului de Graniță Caransebeș.

26 ianuarie 2021, Biblioteca Germană „Alexander Tietz“ Reșița:

Expoziția de artă plastică „76 de ani de la deportarea germanilor din Banatul Montan în URSS”, cu picturi realizate de deportații Anton Ferenschütz (*10.11.1927, Reșița – †25.04.2018, Bielefeld / Germania) și Franz Binder (*14.11.1924, Steierdorf – †11.11.2004, Reșița).

26 ianuarie 2021, ora 17.00, Biblioteca Germană „Alexander Tietz“ Reșița / online în limba germană:

Prezentare de carte-album: Friedrich Philippi, Erwin Josef Ţigla, „Denkmäler und Gedenktafeln für die im Januar 1945 in die Sowjetunion deportierten Rumäniendeutschen = Monumente și plăci comemorative pentru germanii din România deportați în ianuarie 1945 în Uniunea Sovietică” – capitolul Transilvania de Nord apărut cu sprijinul familiei Crina și Dorin Dărăban. Cea de a 105-a apariție editorială a Asociației Germane de Cultură și Educație a Adulților Reșița, apărută în anul 2020 la Editura „Banatul Montan” Reșița.

28 ianuarie 2021, Centrul Social „Frédéric Ozanam“ Reșița:

Expoziția de artă plastică „76 de ani de la deportarea germanilor din Banatul Montan în URSS”, cu lucrări realizate de Doina & Gustav Hlinka și Viorica Ana Farkas, membri ai cercului de creație plastică „Deutsche Kunst Reschitza”, George Molin și Marianne Florea, membri ai cercului de sculptură „Jakob Neubauer”, ambele cercuri ale Forumului Democratic al Germanilor din jud. Caraș-Severin, și Michael Messer (din Sânmartin / Banat, actualmente trăieşte la Augsburg / Germania).

29 ianuarie 2021, ora 17.00, Biblioteca Germană „Alexander Tietz“ Reșița / online în limba română:

Prezentare de carte-album: Friedrich Philippi, Erwin Josef Ţigla, „Denkmäler und Gedenktafeln für die im Januar 1945 in die Sowjetunion deportierten Rumäniendeutschen = Monumente și plăci comemorative pentru germanii din România deportați în ianuarie 1945 în Uniunea Sovietică” – capitolul Transilvania de Nord apărut cu sprijinul familiei Crina și Dorin Dărăban. Cea de a 105-a apariție editorială a Asociației Germane de Cultură și Educație a Adulților Reșița, apărută în anul 2020 la Editura „Banatul Montan” Reșița.

31 ianuarie 2021, ora 10.00, Biserica Romano-Catolică „Sfânta Fecioară Maria, Regină” Oţelu Roşu:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 10.00, Biserica Romano-Catolică „Neprihănita Zămislire” Caransebeș:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 10.00, Biserica Romano-Catolică „Preasfânta Inimă a lui Isus” Anina:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 10.00, Biserica Romano-Catolică „Înălțarea Sfintei Cruci” Oravița:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 10.30, Biserica Romano-Catolică „Maria Zăpezii” Reșița:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 11.40, Monumentul Deportaților (Parcul „Cărăşana”), Reșița:

Comemorarea victimelor deportării: rugăciuni și depunere de coroane de flori.

31 ianuarie 2021, ora 11.00, Biserica Romano-Catolică „Neprihănita Zămislire” Bocşa Montană:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

Foto: arhiva

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:00

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate

Funcționarii Primăriei Timișoara au pus în aplicare, luni, dispoziția emisă de primarul Dominic Fritz privind desființarea mai multor...

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:16

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a infrastructurii educaționale prin dotarea a 14 grădinițe cu mobilier nou....

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 07:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 06:32

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor

Peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a sunt așteptați luni, 22 iunie 2026, la prima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și...

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor