În România, numărul persoanelor infectate cu noul coronavirus de la începutul pandemiei se apropie de 700.000

Până astăzi, 18 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 695.153 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

625.449 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.509 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total este următoarea:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13191251,96
2.Arad15072221,68
3.Argeș19774181,43
4.Bacău17883551,73
5.Bihor19232432,09
6.Bistrița-Năsăud791611,4
7.Botoșani9138201,58
8.Brașov27326352,71
9.Brăila9031101,92
10.Buzău8755100,84
11.Caraș-Severin7251242,21
12.Călărași6861121,39
13.Cluj33465883,73
14.Constanța288041752,76
15.Covasna53691,1
16.Dâmbovița15918191,48
17.Dolj16666671,69
18.Galați17915832,23
19.Giurgiu6977201,53
20.Gorj543580,9
21.Harghita559130,71
22.Hunedoara12751151,74
23.Ialomița7354111,44
24.Iași29933391,28
25.Ilfov27127954,16
26.Maramureș12298862,64
27.Mehedinți536571,04
28.Mureș16035281,31
29.Neamț12002331,5
30.Olt1017870,63
31.Prahova25282131,26
32.Satu Mare77411,7
33.Sălaj672171,85
34.Sibiu17949211,63
35.Suceava17487631,91
36.Teleorman8539171,72
37.Timiș299951324,44
38.Tulcea5865111,32
39.Vaslui11453121,76
40.Vâlcea10617121,61
41.Vrancea750860,76
42.Mun. București11341511623,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe1968-1006 
 TOTAL695.1531.509