Viitorul Constanţa învinge FC Hermannstadt, în primul meci oficial al anului

Viitorul Constanţa a obţinut prima victorie din mandatul lui Mircea Rednic. Pe propriul teren, dobrogenii au învins cu scorul de 2-1 formaţia FC Hermannstadt, într-un meci restant din etapa a 12-a a Ligii I.  Oaspeţii au deschis scorul prin Raul Opruţ în minutul 19, dar Viitorul a revenit, a reuşit egalarea prin Luckassen în minutul 37 şi a marcat golul victoriei cu 6 minute înainte de final, prin Andrei Ciobanu. Viitorul Constanţa – FC Hermannstadt, scor final 2-1, în primul meci oficial jucat anul acesta în România. Este şi prima victorie a Viitorului sub comanda lui Mircea Rednic, după două înfrângeri și un egal. Formaţia dobrogeană a urcat în zona de play-off, pe locul 6, depășind Chindia la golaveraj. FC Hermannstadt rămâne pe 14, cu 15 puncte.