Până astăzi, 28 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 618.429 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 543.341 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.620 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12059302,00
2.Arad13820261,97
3.Argeș18217872,04
4.Bacău16001381,41
5.Bihor17399672,1
6.Bistrița-Năsăud717931,51
7.Botoșani8023291,58
8.Brașov24644243,27
9.Brăila8002202,75
10.Buzău8118211,23
11.Caraș-Severin6167391,76
12.Călărași6142151,7
13.Cluj28890973,55
14.Constanța255231663,27
15.Covasna49370,8
16.Dâmbovița14417331,79
17.Dolj14883511,46
18.Galați15504722,57
19.Giurgiu615972,21
20.Gorj499470,64
21.Harghita526320,4
22.Hunedoara11356311,77
23.Ialomița6600512,43
24.Iași26455761,07
25.Ilfov23178605,37
26.Maramureș10370461,62
27.Mehedinți4894181,33
28.Mureș14787351,62
29.Neamț10816171,04
30.Olt9253320,81
31.Prahova23519131,72
32.Satu Mare68271,03
33.Sălaj60990,91
34.Sibiu16728211,79
35.Suceava15358471,26
36.Teleorman7402152,1
37.Timiș25117973,4
38.Tulcea5253261,99
39.Vaslui10050191,92
40.Vâlcea9626411,55
41.Vrancea6999210,91
42.Mun. București973369584,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe4065*162 
 TOTAL618.4292.620 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 344 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD15
3ARGEŞ18
4BACĂU7
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI16
8BRĂILA 
9BRAŞOV3
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ20
14CONSTANŢA12
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ3
18GALAŢI10
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA 
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA 
24IAŞI5
25ILFOV17
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI72
29MUREŞ15
30NEAMŢ1
31OLT5
32PRAHOVA12
33SĂLAJ 
34SATU MARE1
35SIBIU6
36SUCEAVA13
37TELEORMAN26
38TIMIŞ8
39TULCEA3
40VÂLCEA1
41VASLUI9
42VRANCEA 
 TOTAL344

Până astăzi, 15.334 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.12.2020 (10:00) – 28.12.2020 (10:00) au fost raportate 104 decese (65 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 24 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

101 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.957. Dintre acestea, 1.197 sunt internate la ATI. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.726.466 de  teste. Dintre acestea, 7.704 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 5.315 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.389 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 137 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 28 decembrie.

Pe teritoriul României, 35.604 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.594 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.874 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 65 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.172 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 decembrie a.c., 4.677 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.005.900 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 4 persoane.