Trei fotbalişti români care evoluează peste hotare au marcat aseară goluri importante pentru echipele lor de club. Mijlocaşul român Nicolae Stanciu a înscris golul prin care Slavia Praga a învins-o pe vicecampioana Viktoria Plzen cu scorul de 1-0, în derbiul campionatului de fotbal al Cehiei. Stanciu a marcat cu un şut din voleu de la circa 15 metri, din centrarea lui Jan Kuchta. Internaţionalul român a fost integralist la Slavia, acesta fiind al treilea său gol în 12 partide jucate în acest sezon în prima ligă cehă.

Şi Ianis Hagi a avut succes în ultima etapă din campionatul Scoţiei. Tânărul mijlocaş român a marcat un gol pentru Glasgow Rangers, care a învins-o pe St. Johnstone FC cu scorul de 3-0, în deplasare, într-o partidă din etapa a 19-a. Hagi a înscris în minutul 47, cu un şut cu piciorul drept, parafând victoria liderului. Primele goluri ale lui Rangers au fost înscrise de Kemar Roofe şi Glen Kamara. Mijlocaşul român, care a jucat 82 de minute, are 2 goluri marcate în acest sezon, în 16 partide în Premiership. Hagi a mai marcat un gol Europa League, unde a evoluat în şase partide.

Foarte bună a fost şi prestaţia lui Alexandru Maxim în Turcia. El a marcat două goluri în meciul câştigat cu 4-0 de Gaziantep FK, echipa antrenată de Marius Şumudică, pe terenul lui Kasimpaşa, în etapa a 14-a.

Mijlocaşul român a deschis scorul în minutul 9, din penalty, apoi a punctat în minutul 25. Maxim, care a fost înlocuit în min. 81, are patru goluri în 12 meciuri din actuala ediţie de campionat. Fundaşul Alin Toşca a fost integralist la Gaziantep. Echipa lui Şumudică a obţinut victorii prestigioase în precedentele două etape, 2-1 pe terenul campioanei Istanbul Başakşehir, apoi 3-1 acasă cu Fenerbahce Istanbul.

Gaziantep este echipa cu cele mai puţine înfrângeri din campionat, elevii lui Şumudică fiind neînvinşi de 12 etape.