Până astăzi, 6 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 513.576 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 405.612 pacienți au fost declarați vindecați.  

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10563844,02
2.Arad120451034,55
3.Argeș151682554,5
4.Bacău139471382,52
5.Bihor149631203,48
6.Bistrița-Năsăud6169452,45
7.Botoșani6634562,42
8.Brașov205432345,02
9.Brăila6132572,89
10.Buzău6943831,95
11.Caraș-Severin5138332,44
12.Călărași48441082,86
13.Cluj236243355,58
14.Constanța195063887,17
15.Covasna4421432,27
16.Dâmbovița121981203,2
17.Dolj128931272,41
18.Galați116841263,4
19.Giurgiu46851003,03
20.Gorj4544201,2
21.Harghita4828241,09
22.Hunedoara95601643,29
23.Ialomița5134953,2
24.Iași217162312,64
25.Ilfov172733247,26
26.Maramureș8995442,23
27.Mehedinți4205262,18
28.Mureș128451123,00
29.Neamț9711 491,53
30.Olt78411051,17
31.Prahova204902593,6
32.Satu Mare6045943,14
33.Sălaj5683311,93
34.Sibiu148911395,00
35.Suceava13643511,65
36.Teleorman5963232,25
37.Timiș204852323,94
38.Tulcea4092553,47
39.Vaslui83821092,2
40.Vâlcea84421152,47
41.Vrancea6005561,74
42.Mun. București74022 15885,8
43.Cazuri noi nealocate pe județe6681*-1270 
TOTAL513.5765.231 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.137 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD25
3ARGEŞ41
4BACĂU29
5BIHOR43
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI7
8BRĂILA20
9BRAŞOV24
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI22
12CARAŞ-SEVERIN19
13CLUJ33
14CONSTANŢA76
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA39
17DOLJ22
18GALAŢI46
19GIURGIU11
20GORJ11
21HARGHITA7
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA10
24IAŞI74
25ILFOV55
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI154
29MUREŞ20
30NEAMŢ18
31OLT22
32PRAHOVA39
33SĂLAJ4
34SATU MARE14
35SIBIU39
36SUCEAVA27
37TELEORMAN8
38TIMIŞ56
39TULCEA9
40VÂLCEA12
41VASLUI18
42VRANCEA9
  TOTAL1137

Până astăzi, 12.320 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.12.2020 (10:00) – 06.12.2020 (10:00) au fost raportate 134 de decese (89 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

127 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.587. Dintre acestea, 1.289 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.255.481 de  teste. Dintre acestea, 17.530 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 11.391 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.139 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 26 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 decembrie.

Pe teritoriul României, 45.185 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.932 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.737 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 106 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.263 de apeluri la numărul unic de urgență 112. 

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 decembrie a.c., 4.999 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.089.660 de lei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției, au întocmit, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 3 persoane.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.