Naţionala de handbal feminin a României a obţinut primul succes la Campionatul European din Danemarca. Învinse de Germania în meciul inaugural, tricolorele s-au revanşat astăzi cu o victorie contra Poloniei, care a cedat la o diferenţă de patru goluri după un meci dramatic, cu spectaculoase răsturnări de situaţie. La fel ca în meciul cu nemţoaicele, elevele lui Bogdan Burcea au fost lipsite de inspiraţie în prima repriză, care s-a încheiat cu scorul de 15-11 în favoarea polonezelor. După pauză, jocul României a fost mult mai aproape de ceea ce şi-au dorit fanii tricolorelor. Apărarea fermă a obligat polonezele să greşească, Neagu a fost sigură de la 7 metri, Laslo și-a asumat aruncări în momente cruciale, iar Ostase a găsit mereu culoare de demarcare. România a întors situaţia şi s-a impus meritat, cu scorul de 28-24. Graţie acestei victorii, tricolorele se califică în grupa principală. Ultimul meci, cel de luni, cu Norvegia (ora 21.30), va decide și cu câte puncte mergem mai departe. Cele din disputa cu Polonia nu vor conta. În grupa României s-a mai jucat în această seară meciul Germania – Norvegia, partidă câştigată de jucătoarele norvegiene cu categoricul scor de 42-23.