GCS: 9.739 cazuri noi de SARS CoV-2 şi 168 de decese în România

Până astăzi, 25 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 440.344 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 313.885 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.739 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba93631945,97
2.Arad104811905,51
3.Argeș123802344,83
4.Bacău122881952,8
5.Bihor131692955,16
6.Bistrița-Năsăud55031053,88
7.Botoșani56241062,7
8.Brașov175272157,00
9.Brăila5138533,09
10.Buzău6175772,5
11.Caraș-Severin4470912,89
12.Călărași38791743,09
13.Cluj199694956,84
14.Constanța149477476,89
15.Covasna3893552,94
16.Dâmbovița106521623,59
17.Dolj113132543,12
18.Galați94561732,82
19.Giurgiu37931022,5
20.Gorj4159451,63
21.Harghita4459531,76
22.Hunedoara80221883,73
23.Ialomița4165923,5
24.Iași184763903,2
25.Ilfov137504786,52
26.Maramureș80192193,07
27.Mehedinți3705783,04
28.Mureș112462144,59
29.Neamț8980 1022,27
30.Olt6767901,78
31.Prahova178734634,52
32.Satu Mare50781824,96
33.Sălaj5298954,02
34.Sibiu128832017,98
35.Suceava126161212,2
36.Teleorman51861142,79
37.Timiș178883015,32
38.Tulcea3204993,49
39.Vaslui72721292,18
40.Vâlcea75601033,16
41.Vrancea5108951,87
42.Mun. București62334 14756,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe6276495 
TOTAL440.3449.739 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.347 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA41
2ARAD32
3ARGEŞ57
4BACĂU24
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD22
7BOTOŞANI23
8BRĂILA7
9BRAŞOV35
10BUZĂU24
11CĂLĂRAŞI18
12CARAŞ-SEVERIN32
13CLUJ44
14CONSTANŢA53
15COVASNA20
16DÂMBOVIŢA16
17DOLJ30
18GALAŢI17
19GIURGIU7
20GORJ30
21HARGHITA13
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA11
24IAŞI69
25ILFOV78
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI27
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI200
29MUREŞ29
30NEAMŢ31
31OLT18
32PRAHOVA56
33SĂLAJ3
34SATU MARE17
35SIBIU39
36SUCEAVA41
37TELEORMAN9
38TIMIŞ62
39TULCEA6
40VÂLCEA11
41VASLUI23
42VRANCEA13
  TOTAL1.347

Până astăzi, 10.541 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.11.2020 (10:00) – 25.11.2020 (10:00) au fost raportate 168 de decese (99 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău,  Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 decese la categoria de peste 80 de ani.

157 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.402. Dintre acestea, 1.205 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.974.996 de teste. Dintre acestea, 35.575 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.524 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.051 la cerere.

Pe teritoriul României, 43.867 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.561 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.701 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.223 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 713 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 noiembrie a.c., 6.831 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.263.365 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.