Ascultă Radio România Reșița Live

COVID România: 9.799 cazuri noi de infectare cu SARS – CoV – 2; 1.092 de pacienţi sunt internaţi la ATI

Până astăzi, 11 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 324.094 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

COVID România: 9.799 cazuri noi de infectare cu SARS – CoV – 2; 1.092 de pacienţi sunt internaţi la ATI
Foto: epa08544982 A medical personnel collects sample for antibody test during a serological survey in New Delhi, India 14 July 2020. Serological survey was first conducted in May by the Indian Council of Medical Research in collaboration with state health departments, National Centre for Disease Control and World Health Organization. The first part of the survey aimed at detecting the number of people infected with COVID-19 in general population, while the second one aimed at finding out the number of people infected with COVID-19 in containment zones of hotspots. EPA/STR

Articol editat de Casandra Silitra, 11 noiembrie 2020, 13:39

218.086 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.799 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba69752265,6
2.Arad75422674,93
3.Argeș88901882,79
4.Bacău98911652,26
5.Bihor95442865,54
6.Bistrița-Năsăud39061413,92
7.Botoșani43201302,68
8.Brașov125443324,6
9.Brăila3986541,92
10.Buzău4912882,1
11.Caraș-Severin3378772,72
12.Călărași2543612,15
13.Cluj138687076,9
14.Constanța86661153,8
15.Covasna2936633,1
16.Dâmbovița82051893,26
17.Dolj87571303,84
18.Galați7327701,69
19.Giurgiu2547802,0
20.Gorj3527601,85
21.Harghita3794742,6
22.Hunedoara57282452,92
23.Ialomița2944762,54
24.Iași137553912,68
25.Ilfov87163983,84
26.Maramureș62322343,71
27.Mehedinți2733712,19
28.Mureș77463234,73
29.Neamț7451792,56
30.Olt49821211,62
31.Prahova133322183,62
32.Satu Mare30672353,00
33.Sălaj42081736,46
34.Sibiu86863627,19
35.Suceava108271752,15
36.Teleorman40371082,76
37.Timiș134344056,52
38.Tulcea1943581,66
39.Vaslui5968511,93
40.Vâlcea62401503,09
41.Vrancea4136981,46
42.Mun. București457419465,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe41301379 
 TOTAL324.0949.799 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.074 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD57
3ARGEŞ78
4BACĂU22
5BIHOR78
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI27
8BRAŞOV98
9BRĂILA45
10BUZĂU9
11CARAŞ-SEVERIN18
12CĂLĂRAŞI13
13CLUJ80
14CONSTANŢA56
15COVASNA16
16DÂMBOVIŢA37
17DOLJ20
18GALAŢI27
19GIURGIU10
20GORJ25
21HARGHITA8
22HUNEDOARA55
23IALOMIŢA10
24IAŞI101
25ILFOV270
26MARAMUREŞ210
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI203
29MUREŞ33
30NEAMŢ18
31OLT12
32PRAHOVA80
33SATU MARE14
34SĂLAJ28
35SIBIU71
36SUCEAVA45
37TELEORMAN46
38TIMIŞ75
39TULCEA1
40VASLUI9
41VÂLCEA20
42VRANCEA11
 Total2074

Până astăzi, 8.389 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.11.2020 (10:00) – 11.11.2020 (10:00) au fost raportate  203 decese (116 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu-Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 48 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 58 decese la categoria de peste 80 de ani.

196 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.687. Dintre acestea, 1.092 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.557.958 de teste. Dintre acestea, 38.863 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.110  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.753 la cerere.

Pe teritoriul României, 42.760 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.770 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 86.177 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.489 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 843 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 10 noiembrie a.c., 8.475 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.237.685 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 8 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 10 noiembrie 2020, au fost raportate 9 444 285de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa1.807.479 (+20.155)  40.987 (+548)    135.216            –
Spania1.381.218(+52.386)  39.345 (+512)    150.376            – 
Regatul Unit1.213.363(+21.350)  49.238 (+194)        3.008         (+10)
Italia   960.373(+25.269)  41.750 (+356)    363.023    (+17.734)
Germania   687.200(+15.332)             11.506 (+154)    446.402      (+2.781)
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 10 NOIEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 50.994.215 (+579.980) 1.264.077(+8.246)33.490.724   (+254.179)

Etichete:
MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate
Naţional duminică, 18 octombrie 2026, 12:24

MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate

Ministerul Apărării Naționale (MApN) anunță că, de la începutul anului 2026, șase drone care au pătruns neautorizat în spațiul aerian al...

MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate
Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 21:15

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre

Două drone de atac din familia Geran, cu propulsie cu reacție, au fost doborâte sâmbătă, 17 octombrie 2026, de avioane F-16 ale Forțelor...

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 16:30

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată

Partidul Național Liberal (PNL) a decis sâmbătă, 17 octombrie 2026, să susțină în Parlament învestirea Guvernului propus de premierul...

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 08:24

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”

Biroul Politic Național al PNL se reunește sâmbătă, 17 octombrie 2026, pentru a lua decizia finală privind votul liberalilor la învestirea...

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 07:35

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat că o țintă aeriană a fost detectată sâmbătă, 17 octombrie 2026, pe teritoriul Ucrainei,...

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:48

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie. Platforma este finalizată în proporție de aproximativ 95%, a anunțat vineri, 16...

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:19

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu

Comitetul Politic al USR a decis vineri, 16 octombrie 2026 în unanimitate, ca parlamentarii partidului să voteze împotriva învestirii Guvernului...

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:48

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei

Guvernul României a aprobat, vineri, 16 octombrie 2026, o hotărâre privind actualizarea limitelor amenzilor contravenționale prevăzute de Legea...

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei