Petrolul Ploiești, Farul Constanța și ASU Poli Timişoara, calificare cu emoții în Cupa României

Petrolul Ploieşti a avut nevoie de prelungiri, iar FC Farul Constanţa de lovituri de departajare pentru a se califica, miercuri, în şaisprezecimile de finală ale Cupei României la fotbal, informează Agerpres.

Petrolul a trecut cu 2-1 de Metaloglobus, după ce bucureştenii au deschis scorul prin Găvîrliţă (47). Manolache (57) şi spaniolul Pol Roige (103) au marcat pentru ploieşteni, care au ratat şi un penalty, prin Vasile Buhăescu (80), potrivit paginii de Facebook a clubului.

Farul a deschis scorul în meciul cu Axiopolis Cernavodă, prin Simon Măzărache, dar gazdele au reuşit egalarea. Meciul a ajuns la loviturile de departajare, unde echipa antrenată de Ianis Zicu s-a impus cu 5-3.

ASU Poli Timişoara a avut şi ea nevoie de prelungiri pentru a trece de CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, cu 4-3.

Dunărea Călăraşi a trecut cu 2-1 de Mostiştea Ulmu, ambele goluri ale echipei pregătite de Cristian Pustai fiind reuşite de Mădălin Calu (13, 55). Pentru gazde a marcat Alexandru Mihai Marian (68).

FK Csikszereda, care ediţia 2018-2019 o elimina pe Dinamo, a învins-o pe SR Municipal Braşov cu 1-0, după prelungiri, golul fiind semnat de Botorok (111).

Huşana Huşi a dispus de CSM Focşani 2007 cu 1-0, gol marcat în minutul 30 de Agbleta, dar oaspeţii au ratat un penalty prin Preoteasa (90+3).

Gloria Buzău a câştigat cu 2-1 meciul cu Dacia Unirea Brăila, la Însurăţei.

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în şaisprezecimi graţie victoriei cu 2-1 în faţa formaţiei vâlcene Viitorul Dăeşti, după prelungiri. Golurile echipei antrenate de Flavius Stoican au fost marcate de Alexandru Enache (68) şi Vlad Şerbănescu (119). Radu Georgescu (22) a semnat golul gazdelor.

Rezultate:
Marţi
CS Şoimii Lipova – AFC Ripensia Timişoara 0-1
ACS Viitorul Şelimbăr – FC Universitatea Cluj 0-3 (la ”masa verde”)
AFC Progresul 1944 Spartac Bucureşti – FC Rapid Bucureşti 3-2, după prelungiri
CSM Slatina – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-0, după prelungiri; 8-9, la loviturile de departajare
ACSO Filiaşi – FC U Craiova 1948 0-4
Miercuri
CSC Sânmartin – ACS Fotbal Comuna Recea 4-3
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ASU Politehnica Timişoara 3-4, după prelungiri
ACS SR Municipal Braşov – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-1, după prelungiri
ACS Şomuz Fălticeni – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-4
ACS Huşana Huşi – CSM Focşani 2007 1-0
ACS Dacia Unirea Brăila – SCM Gloria Buzău 1-2
CSA Axiopolis Sport Cernavodă – AFC Farul Constanţa 1-1, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare
ACS Mostiştea Ulmu – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 1-2
FC Metaloglobus Bucureşti – FC Petrolul Ploieşti 1-2, după prelungiri
CS Concordia Chiajna – CS Mioveni 1-0
CS Viitorul Dăeşti – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-2, după prelungiri

În faza următoare, şaisprezecimile de finală, vor intra în competiţie şi echipele de Liga I.