CSM Reșița a pierdut derby-ul bănățean cu SCM Politehnica Timișoara, în etapa a 6-a a Ligii Zimbrilor

204

Handbaliștii de la CSM Reșița au susținut miercuri, 7 octombrie un nou joc în al doilea turneu din Liga Zimbrilor. La Sfântu Gheorghe a avut loc derby-ul bănățean dintre: CSM Reșița și SCM Politehnica Timișoara.

S-au impus timișorenii cu 27-23, după ce la pauză diferența era de două goluri, 12-10.

În prima parte, SCM Politehnica Timișoara a încercat o desprindere la capătul primul sfert de oră, cu 8-5 și 9-6 avantaj, dar rosso-nerii s-au apropiat pe tabelă înaintea pauzei. După revenirea de la vestiare, formația antrenată de Vlad Caba s-a distanțat la șase goluri. A contat și fructificarea unei superiorități numerice de după minutul 40, când Poli a făcut 20-14 și și-a păstrat avansul destul de consistent.

Principalii marcatorii ai CSM –ului au fost Marius Bahan cu 8 goluri și Oleksander Starchenko cu 5. Pentru Politehnica cele mai multe reușite le-au avut  Marius Sadoveac și Sergio Barros, ambii cu câte 8 goluri marcate.

Joi, 8 octombrie de la ora 11.00, CSM Reșița se confruntă, în etapa a 7-a cu CSA Steaua București, iar SCM Timișoara cu CSM București, de la ora 16.30.

sursa foto: SCM Politehnica Timisoara