Înfrângere pentru handbaliștii reșițeni în etapa a IV-a a Ligii Zimbrilor. Marius Bahan: rezultatul spune tot, nu am cuvinte!

Duminică, 4 octombrie s-au jucat partidele din etapa a 4-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, în turneul al doilea de la Sfântu Gheorghe. Printre meciurile zilei s-a aflat, seara, și cel dintre CSM Reșița și AHC Dunărea Călăraşi. Echipa antrenată de Bojan Butulija a fost învinsă la zece goluri diferență, a fost 31-21, după ce la pauză conduceau tot handbaliștii din Călărași cu 14-8. A fost egalitate doar la 4-4, dar după formația din Călărași și-a mărit avantajul și a reușit să se impună într-o manieră categorică.

Rezultatul spune tot. Nici nu am cuvinte. La antrenamente pregătim una, ştiam că acesta este cel mai accesibil meci pentru noi, şi trebuia să dăm totul ca să câştigăm. Din păcate, nu ne-a ieşit nimic în seara asta, Ce să facem, mergem mai departe, sperăm să facem o surpriză la meciul următor”, a declarat după meci Marius Bahan.

Luni, 5 octombrie CSM Reșița joacă în etapa cu numărul 5 cu Minaur Baia Mare, în sala Kati Szabo din Sf. Gheorghe, de la ora 16.30.

Meciurile CS Magnum Botoşani – CS Minaur Baia Mare şi CSM Bacău – SCM Politehnica Timişoara nu s-au disputat, deoarece echipele din Botoşani şi Bacău nu s-au prezentat la turneul de la Sfântu Gheorghe din cauza cazurilor numeroase de infectare cu coronavirus.


CS Dinamo Bucureşti a învins-o pe AHC Potaissa Turda cu 29-26, într-un duel al primelor două clasate în sezonul trecut, suspendat în martie din cauza pandemiei de coronavirus.

Alte rezultate:

CSM Bucureşti – AHC Dobrogea Sud 30-27

CS HC Buzău 2012 – CSA Steaua Bucureşti 28-28 (13-17)

CSM Vaslui – CSM Făgăraş 26-23 (12-13)

CSM Focşani 2007 – CSU din Suceava 26-19 (10-7).

CLASAMENT:

Pos.EchipaJucVEPGMGPGDifVAEAVDEDPtsAPtsDPts
1AHC Dobrogea Sud4400111842720206612
2CS Dinamo București44001211031810303912
3CSM București430111295172010639
4CS Minaur Baia Mare33008573122010639
5CSA Steaua București422011110831111448
6CS HC Buzău 201242111009550120167
7AHC Dunărea Călărași4202112102101010336
8AHC Potaissa Turda420211711070020066
9CSM Focșani 20074202908461010336
10SCM Politehnica Timișoara3102797810010033
11CSM Bacău31027880-21000303
12CSM Făgăraș4103104115-110010033
13CSM Vaslui4103100115-151000303
14CSU din Suceava401397117-200001011
15CSM Reșita400480106-260000000
16CS Magnum Botosani30036799-320000000


sursa foto: AHC Dunarea Călarași