Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] Preotul ortodox din Caransebeş confirmat pozitiv cu SARS COV 2 este asimptomatic şi izolat la domiciliu sub stricta supraveghere a DSP Caraş-Severin

Nicio biserică din Episcopia Caransebeşului nu constituie focar de răspândire a noului Coronavirus, a declarat pentru Radio Reşiţa consilierul cultural, arhimandrit Casian Ruşeţ. Acesta a subliniat că, preotul din zona Cazărmii din municipiul Caransebeş, confirmat iniţial pozitiv este în prezent asimptomatic şi izolat la domiciliu conform legilsaţiei în vigoare şi sub stricta supraveghere a DSP Caraş-Severin.

[AUDIO] Preotul ortodox din Caransebeş confirmat pozitiv cu SARS COV 2 este asimptomatic şi izolat la domiciliu sub stricta supraveghere a DSP Caraş-Severin

Articol editat de Gerhard Chwoika, 29 iulie 2020, 13:00 / actualizat: 29 iulie 2020, 17:16

Preotul din Caransebeş, care a fost confirmat cu Coronavirus în urmă cu două săptămâni în momentul în care a avut primele simptome, s-a prezentat la Spitalul de Boli Infecţioase unde a fost internat, diagnosticat cu Coronavirus şi a stat sub tratament 14 zile. În momentul în care acesta a devenit asimptomatic s-a repetat testarea şi a fost confirmat în continuare pozitiv. La referatul medicului infecţionist către DSP s-a prezentat că, preotul a devenit asimptomatic şi că are dreptul în baza Legii 136/ 2020 să se autoizoleze la domiciliu unde şi familia sa este autoizolată din momentul în care dânsul a fost depistat pozitiv. În acest context cu avizul DSP, preotul s-a autoizolat la domiciliu împreună cu membri familiei, cei 6 copii şi soţia, depistaţi pozitiv. Socrii din familia preotului au rămas internaţi în spital, ei încă prezentând mici simptome ale bolii. În aceste condiţii preotul din Caransebeş a părăsit spitalul, repet, cu avizul şi cunoştinţa Direcţiei de Sănătate Publică, beneficiind de drepturile legilsaţiei în vigoare. Aş vrea să precizez că preotul respectiv este complet conştient de posibilitatea răspândirii bolii drept pentru care el respectă întrutocmai legislaţia, nu a pus problema sau dorinţa ieşirii din izolare fără avizul Direcţiei de Sănătate Publică, se află în continuare sub supravegherea medicului, deci nu a manifestat dorinţa să slujească liturgic nici particular, nici public şi respectă legislaţia în vigoare. Dorinţa dânsului de a se autoizola la domiciliu este legată de necesităţile din propria-i familie, repet părintele are o familie numeroasă care este autoizolată la domiciliu şi care are nevoie de sprijinul acestuia mai ales că acesta a devenit asimptomatic, iar copiii la rândul lor, pe tot parcursul autoizolării au rămas asimptomatici. Fac precizarea că Episcopia Caransebeşului reiterează îndemnul de a respecta legislaţia în vigoare şi toate măsurile impuse de autorităţi pentru limitarea răspândirii bolii. Până la momentul respectiv, potrivit anchetelor epidemiologice nici un lăcaş de cult ortodox din Episcopia Caransebeşului nu a devenit un focar de răspândire a Coronavirului. În toate bisericile se respectă măsurile recomandate de către autorităţi şi în viitor Episcopia Caransebeşului va lua act şi va pune în aplicare întrutocmai legislaţiei măsurile care se impun pentru limitarea răspândirii acestei boli. Dorim să facem această precizare că, preotul care a fost depistat este unul care a contribuit substanţial la dotarea spitalului cu teste gratuite Covid, cu aparatură medicală şi cu măşti, deci nu este o situaţie de inconştienţă sau o situaţie în care ar exista un afront al persoanei respective împotriva măsurilor care s-au luat. Dar dacă dânsul beneficiază de această prevedere a legilaţiei cu toată responsabilitatea trebuie să fie responsabil şi faţă de el şi faţă de societate şi de propria familie care are nevoie de ajutorul lui fiind într-o situaţie şi materială, dar şi emoţională destul de delicată. Potrivit anchetei epidemiologice nu există niciun enoriaş care să fie confirmat cu Coronavirus din biserica în care slujeşte. Părintele datorită unor conjuncturi de familie nu a fost la biserică şi nu a intrat în lăcaşul de cult înainte cu 6 zile de a avea primele simptome. Acestea au fost toate declarate în ancheta epidemiologică, au fost testaţi toţi contacţii părintelui şi niciunul dintre ei cu excepţia familiei, aşa cum a fost declarat şi în comunicatul de presă al DSP-ului, nu au fost depistaţi pozitiv până la ora actuală şi nici acum. Bineînţeles că biserica a fost dezinfectată şi în continuare se impun la modul practic măsurile şi de distanţare socială şi de dezinfecţie a obiectelor după fiecare eveniment liturgic din interiorul acesteia. Este vorba despre Biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Caransebeş unde la ora actuală slujesc preoţi care suplinesc. Părintele nu va sluji până în momentul în care va primi adeverinţa de vindecat de la DSP care va permite să reintre în societate, dar până atunci nu va oficia niciun serviciu, a afirmat şi dânsul aceasta, dar şi Episcopia Caransebeşului a luat legătura cu dumnealui şi suntem în perfectă concordanţă. Potrivit legilaţiei în vigoare, părintele beneficiază de concediu de boală. La iniţiativa părintelui episcop, Episcopia Caransebeşului oferă un ajutor, pentru că este o familie numeroasă, de 700 de lei pe săptămână pentru cumpărăturile şi necesităţile întregii familii a acestuia„.

arhimandrit Casian Ruşeţ

Familia părintelui este de-asemenea izolată la domiciliu fiind confirmată pozitiv. Socrii părintelui sunt internaţi în spital cu uşoare semne de infectare.

Casian Ruşet a mai subliniat că, părintele este unul din preoţii care a contribuit substanţial la dotarea Spitalului din Caransebeş cu aparatură, măşti şi teste Covid gratuite. În toată perioada şederii la domiciliu, acesta beneficiază de concediu medical şi de sprijin financiar în valoare de 700 de lei pe săptămână din partea Episcopiei la iniţiatva PS Lucian pentru necesităţile zilnice, având o familie numeroasă şi fiind unic întreţinător.

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:00

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate

Funcționarii Primăriei Timișoara au pus în aplicare, luni, dispoziția emisă de primarul Dominic Fritz privind desființarea mai multor...

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:16

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a infrastructurii educaționale prin dotarea a 14 grădinițe cu mobilier nou....

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 07:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 06:32

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor

Peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a sunt așteptați luni, 22 iunie 2026, la prima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și...

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor