Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO]Raed Arafat: Totul depinde de modul şi seriozitatea cu care tratăm situaţia

În dotarea Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Banat” al județului Timiș a intrat o unitate de terapie intensivă mobilă cu 12 paturi.

[AUDIO]Raed Arafat: Totul depinde de modul şi seriozitatea cu care tratăm situaţia

Articol editat de Casandra Silitra, 18 iulie 2020, 11:16

Aceasta a fost trimisă prin grija Ministerului Afacerilor Interne, a Departamentului pentru Situații de Urgență și a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, pentru coordonarea eficientă a intervențiilor privind cazurile de îmbolnăvire cu noul coronavirus SARS CoV-2 la nivelul județului Timiș.

Pe lângă cele 12 paturi, autospeciala este dotată cu toate echipamentele necesare pentru o secție de terapie intensivă, respectiv ventilatoare, monitoare și injectomate.

„Este o extindere a capacităţii cu 12 paturi de terapie intensivă care sunt adăugate Spitalului „Victor Babeş” din Timişoara. Ne-au solicitat colegii din Timişoara aceată unitate deoarece există deja un număr mai mare de cazuri. Dacă vor primi din zonă cazuri, este mult mai bine să fie la Spitalul „Victor Babeş” decât să intre în alte spitale din Timişoara. Cu acest centru mobil putem izola cazurile COVID de restul cazurilor,” ne-a declarat secretarul se stat în Ministerul afacerilor Interne, Raed Arafat.

Raed Arafat a mai spus că, în acest moment România se află pe o pantă ascendentă.

„Clar că avem o creştere continuă, tendinţa este de creştere. În fiecare zi vedem acest lucru, iar cifra asta este şi evidenţiată şi prin faptul că avem un număr mai mare de teste, dar în acelaşi timp, cifra este destul de mare pe zi şi vedem impactul pe terapie intensivă. Impactul pe tarapie intensivă devine unul foarte serios. Populaţia trebuie să înţeleagă rolul lor şi să respecte regulile care sunt recomandate dacă vrem să stopăm creşterea şi să revenim la o scădere a numărului cazurilor. Trebuie doar să trateze problema cu seriozitate pentru că problema există, noi am zis de atâta timp, din păcate multă lume a preferat să-i asculte pe cei care ziceau să nu este o problemă mare. Este o problemă, pentru că totuşi un procent din oamenii care se infectează ajung să se trateze pentru stări intermediare sau stări foarte grave pe terapie intensivă, şi din păcare este un procent care decedează,” ne-a mai declarat Raed Arafat.

Raed Arafat: „La acest moment este o pantă ascendentă. Noi putem în viitor să ajungem la un platou, să ajungem să înceapă o scădere, sau să creasă în continuare, totul depinde de modul în care tratăm situaţia şi cu seriozitatea cu care tratăm situaţia la nivelul fiecăruia dintre noi. În acst moment nu putem vorbi de un colaps al sistemului medical dar, dacă continuă creşterea poate fi un impact serios mai ales pe partea de terapie intensivă. Până acum nu s-a discutat de reîntoarcerea la starea de urgenţă, dar la măsuri zonale care să se aplice, da, este posibil să se ajungă la acest lucru”

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 14:04

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă sâmbătă, 20 iunie, în 15 județe din vestul,...

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 13:52

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin

Un bărbat de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier,...

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 12:21

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care...

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:48

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării

Tensiunile din sistemul de sănătate continuă să se amplifice, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării. La...

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 08:38

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită

Procurorii DNA Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de trei...

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită
Actualitate vineri, 19 iunie 2026, 20:58

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor

4 zile, 4 arte, un oraș: ROSARTE debutează la Timișoara Timișoara devine, între 18 și 21 iunie 2026, gazda primei ediții a stagiunii estivale...

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor