Ascultă Radio România Reșița Live

Atleții români au câștigat primele medalii internaționale pe timpul pandemiei de coronavirus

Atleții români au câștigat primele medalii internaționale pe timpul pandemiei de coronavirus

Articol editat de Cristina Corocan, 16 iulie 2020, 15:24

Atleţii români au cucerit patru medalii, două de aur şi două de bronz, la concursul ”Dromia”, desfăşurat miercuri la Atena şi rezervat probelor de sprint, informează FR de Atletism.

La prima competiţie internaţională, organizată după o lungă pauză din cauza pandemiei de coronavirus, cele mai bune rezultate ale delegaţiei României au fost obţinute de Alexandru Terpezan, aur la 200 m (21sec13/100) şi bronz la 100 m (10sec63/100), Mihai Cristian Pîslaru, aur la 400 m (48sec22/100) şi de Matei Braznea, bronz în proba de 400 m (50sec03/100).

Din delegaţia României au mai făcut parte Petre Nicolae Rezmiveş (100 m), Costin Homiuc (100 m), Robert Breahnă (100 m, 200 m), Alexandru Iconaru (100 m, 200 m) şi Valentin Tănase (100 m, 200 m), ei fiind însoţiţi de antrenorii Robertino Tănase Hossu şi Robert Munteanu, scrie Agerpres.

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!
Sport marți, 16 iunie 2026, 16:42

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!

Bărbuţ evoluează pe postul de extremă dreapta sau atacant lateral, iar atuurile sale sunt viteza, tehnica şi experienţa acumulată la echipe...

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!
Sport marți, 16 iunie 2026, 14:01

Fotbal: Laurenţiu Reghecampf revine pe banca formaţiei ES Tunis

Reghecampf revine astfel la formația pe care a pregătit-o în perioada noiembrie 2024 – martie 2025 – şi cu care a cucerit Cupa...

Fotbal: Laurenţiu Reghecampf revine pe banca formaţiei ES Tunis
Sport luni, 15 iunie 2026, 22:35

Surpriza Mondialului! Selecționata Capului Verde a încurcat “Furia Roja”

Spania a practicat un joc lent, previzibil, în fața unei echipe disciplinate, care s-a apărat grupat și a oferit puține spații. Joao Paulo,...

Surpriza Mondialului! Selecționata Capului Verde a încurcat “Furia Roja”
Sport duminică, 14 iunie 2026, 21:26

Handbal, juniori IV: CSM Reșița a cucerit bronzul național!

În sala Centrului UBB din cartierul Moroasa, tinerii rossoneri au debutat cu un semieșec: 31-31 contra echipei CSM Ploiești, într-un meci în...

Handbal, juniori IV: CSM Reșița a cucerit bronzul național!
Sport duminică, 14 iunie 2026, 19:08

„Alina Vuc Trophy”, o reuşită! Urmaşele campioanei reşiţene au făcut spectacol la Sala Polivalentă

Luptătoarele  și-au arătat calitățile pe saltea, în cadrul unui turneu gândit ca un omagiu adus celei mai titrate luptătoare a țării...

„Alina Vuc Trophy”, o reuşită! Urmaşele campioanei reşiţene au făcut spectacol la Sala Polivalentă